لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

گزارشگران بدون مرز صدور حکم جدید زندان علیه سهیل عربی را محکوم کرد


سهیل عربی، زندانی عقیدتی، پس از اعتصاب غذا
سهیل عربی، زندانی عقیدتی، پس از اعتصاب غذا

در پی انتشار گزارش‌هایی از محکومیت جدید سهیل عربی، زندانی عقیدتی و فعال مدنی، که در حال سپری کردن شش سال حبس خود است، گزارشگران بدون مرز به این محکومیت واکنش نشان داد.

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه ۲۷ تیر در گزارشی در وبسایت خود، ضمن ابراز انزجار از محکومیت جدید سهیل عربی و همسرش نسترین نعیمی، از آزار این زندانی و همسرش توسط ماموران امنیتی و دستگاه قضایی انتقاد کرد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی، آذرماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد و به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد. اما در تیر ماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد. او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد.

او خرداد ماه امسال در حالیکه در اعتراض به وضعیت زندان مرکزی تهران، زندان فشافویه، دست به اعتصاب غذا زده بود، در یک پیام صوتی وضعیت داخل زندان را به شدت اسف بار خواند.

حال وبسایت هرانا که اخبار حقوق بشر در ایران را منتشر می‌کند گزارش داده است که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، سهیل عربی را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و به اتهام توهین به مقدسات به پنج سال حبس محکوم کرده است.

به نوشته این سایت، نسترن نعیمی، همسر سابق سهیل عربی نیز طی حکمی توسط همان دادگاه، به اتهام توهین به مقدسات و معاونت در جرم سهیل عربی به تحمل یک سال و شش ماه حبس محکوم شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش روز چهارشنبه خود از سختگیری دستگاه قضایی ایران نسبت به این زندانی عقیدتی به شدت انتقاد کرد و نوشت: «سخت‌گیری بی‌رحمانه دستگاه قضایی ایران علیه این شهروند-خبرنگار برای بازداشتن و تنبیه او از انتقادهایی است که نسبت به شرایط زندان خود و دیگر زندانیان در زندان نوشته است.»

گزارشگران بدون مرز وضعیت سلامت سهیل عربی را پس از اعتصاب غذاهای پی در پی و «رفتار غیرانسانی» مسئولان زندان، نامناسبت دانست.

این عکاس و شهروند خبرنگار زندانی، چندی پیش برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG