لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

حکم اعدام سهیل عربی به زندان و تحقیقات مذهبی کاهش یافت


به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، حکم اعدام سهیل عربی به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی کاهش یافته است.

سهیل عربی در آبان ماه ۱۳۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت شد و شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به اتهام "سب النبی" (توهین به پیامبر) از طریق انتشار مطالبی در فیسبوک، او را به اعدام محکوم کرد. این حکم توسط دیوان عالی کشور نقض و پرونده به شعبه ۱۰ دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز سه شنبه به نقل از یک "منبع آگاه" گزارش داد که اتهام توهین به پیامبر از پرونده این فعال فیس‌بوکی حذف شده و دادگاه برای او ۷ سال و نیم زندان و ۲ سال "تحقیقات مذهبی" به منظور "اثبات پشیمانی"، درنظر گرفته است.

به این ترتیب آقای عربی در طول دو سال موظف است ۱۳ جلد کتاب در حوزه دین شناسی، مذهب شناسی و رفع شبهات دینی بخواند و از بخش های هر کتاب خلاصه‌ای تهیه کند. او همچنین باید در تماس با موسسه "راه حق" و پژوهشکده امام خمینی باشد و پرسش‌های خود را مطرح کند. ضمن این که به عنوان تکلیف باید هر ماه تمام پرسش‌ها، پاسخ‌ها و خلاصه کتاب‌هایش را باید به دادگاه ارائه کند.

گفته می‌شود که سهیل عربی ۸ صفحه فیس‌بوکی در اختیار داشته که در آنها با مفاهیم و شخصیت‌های مذهبی شوخی می‌کرد. به گفته وکلایش او در جلسات دادگاه عنوان کرده که این مطالب را "بدون فکر و در شرایط نامناسب روحی" منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG