لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

وکیل سهیل عربی خواستار انتقال این زندانی عقیدتی به بیمارستان شد


سهیل عربی فعال فیسبوکی
سهیل عربی فعال فیسبوکی

وکیل سهیل عربی، زندانی عقیدتی ایرانی، با اعلام وخامت حال موکل خود از مسئولان قضایی جمهوری اسلامی خواست که او را برای مداوا به بیمارستان منتقل کنند.

امیر سالار داوودی روز شنبه ۱۶ بهمن به کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران گفت که موکل او بارها در زندان دچار تشنج شده و اگر مسئولان با انتقال او به بیمارستان موافقت نکنند وضعیت سلامتی او بدتر می‌شود.

سهیل عربی که به دلیل نوشتن مطالب انتقادی در فیسبوک توسط دادگاه تجدید نظر به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی برای «اثبات پشیمانی» محکوم شده، از زمان بازداشت در آبان ۱۳۹۲ تاکنون بدون مرخصی در اوین زندانی است.

این زندانی ابتدا در دادگاه کیفری استان تهران به اتهام توهین به پیامبر به اعدام محکوم شد، اما این حکم در دادگاه تجدیدنظر تغییر کرد.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع آگاه نیز نوشته است که سهیل عربی در چهار ماه گذشته بارها در زندان دچار تشنج و غش شده اما بهداری زندان تنها به او قرص معده داده است.

امیرسالار داودی، وکیل سهیل عربی نیز گفت: «این جزو حقوق زندانیان است که اگر بهداری زندان نتوانست مداوا کند یا تشخیص علت تشنج یا بیماری بدهد باید بیمار به بیمارستانی در خارج از زندان منتقل شود و من امیدوارم مقامات قضایی و مقامات زندان نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان دهند.»

او همچنین گفت که زندانیانی که حکم محکومیت زیر ده سال دارند براساس قانون می‌توانند بعد از گذراندن یک سوم محکومیت خود تقاضای آزادی مشروط کنند و سهیل عربی بارها این تقاضا را کرده اما موافقت نشده است.

به گفته این وکیل دادگستری، کسانی که محکومیت امنیتی دارند از تسهیلات ارفاقی قانون مجازات اسلامی برخوردار نیستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG