لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

بازتاب مرگ استاد دانشگاه در زندان اوین و حبس دوتابعیتی ها در نشریات غربی


موضوع جان باختن کاووس سیدامامی در زندان و تداوم بازداشت و زندان ایرانی آمریکائیان در ایران، موضوع چند مقاله در نشریات انگلیسی زبان سه شنبه ۲۴ بهمن بود.

سوزان کربتری در گزارشی در واشنگتن فری بیکن با عنوان «آمریکایی زندانی بیمار در ایران اواخر یکشنبه با عجله به بیمارستان برده شد» می‌نویسد باقر نمازی، ایرانی آمریکایی ۸۱ ساله، که برخلاف توصیه پزشکان به زندان مخوف اوین بازگردانده شده بود با بالا رفتن ضربان قلب اش یکشنبه شب به سرعت به بیمارستان منتقل شد.

وکیل خانواده نمازی می‌گوید مقامات ایران مسئول مستقیم هر گونه اتفاقی برای باقر نمازی هستند.

دیان نیسنباوم در گزارشی در وال استریت جورنال با عنوان «بازداشت آمریکایی دیگری در ایران تایید شد»، می‌نویسد «مراد طاهباز» یکی از دست کم ۹ فعال محیط زیستی است که اخیرا بازداشت شده است.

تصور می‌شود طاهباز حداقل پنجمین شهروند آمریکایی دارای تابعیت دوگانه باشد که پشت میله‌های زندان در ایران است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید در تلاش برای تایید خبر این بازداشت است که خانواده طاهباز و فعالان حقوق بشر آن را گزارش کرده‌اند.

میشل زیلیو و جیل ماهونی نیز در گزارشی در «گلوب اند میل» با عنوان «دولت فدرال از ایران می‌خواهد درباره مرگ استاد دانشگاه تحقیقات انجام دهد» می‌نویسند عمر الغبرا، معاون پارلمانی وزیر خارجه کانادا، گفت که کانادا عمیقا نگران شرایط حول و حوش مرگ کاووس سید امامی در زندان است.

کاووس سید امامی، عضو هیات مدیره انجمن «حیات وحش میراث پارسیان»، اخیرا در شرایطی مشکوک در زندان جان سپرد.

این مقام دولت کانادا گفت: «از دولت ایران می‌خواهیم به نیابت از دولت کانادا تحقیقاتی کامل و شفاف در باره مرگ پروفسور سید امامی انجام دهد. ما خواهان پاسخ هستیم.»

روشن نیست آیا تحقیقات مورد نظر کانادا شامل کالبدشکافی خواهد شد یا نه.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG