لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

انتقاد از دولت کانادا: جمهوری اسلامی را درباره مرگ کاووس سید امامی تحت فشار بگذارید


کاووس سیدامامی شهروند کانادا هم بود و مرگ مشکوک او در زندان موجب اعتراض شد.
کاووس سیدامامی شهروند کانادا هم بود و مرگ مشکوک او در زندان موجب اعتراض شد.

گزارش بیل کری و جیل ماهونی در وبسایت روزنامه «گلوب اند میل»

دولت کانادا برای محکوم کردن جمهوری اسلامی ایران و درخواست تحقیقات بر سر مرگ یک استاد ایرانی کانادایی پیشگام در حفظ محیط زیست در ایران، تحت فشار قرار دارد.

کاووس سیدامامی، استاد ۶۴ ساله دانشگاه و عضو هیات مدیره انجمن «حیات وحش میراث پارسیان»، بود. او در دانشگاه امام صادق در تهران جامعه شناسی تدریس می کرد.

روز جمعه به خانواده کاووس سید امامی اطلاع داده شد که در زندان خودکشی کرده است. ادعایی که خانواده اش رد می کنند.

درخواست خانواده کاووس سید امامی برای کالبد شکافی از سوی مقام های مسئول در ایران رد شده است.

هادی قائمی، مدیر اجرایی کمپین بین المللی حقوق بشر ایران، می گوید اینک بر عهده کانادا است که تا پیش از به خاک سپرده شدن مقتول خواستار تحقیقاتی مستقل در باره این مرگ مشکوک در زندان شود: «اگر تا چهل و هشت ساعت دیگر اعتراضی جدی از سوی جامعه بین المللی صورت نگیرد، حکومت ایران می تواند این جنایت را از سر باز کند. مقام های منتخب کانادا از موضعی مشروع برای درخواست پاسخگویی و تحقیقات برخوردار هستند.»

کانادا از زمان بسته شدن سفارتخانه اش در تهران در سال ۲۰۱۲، در پی معرفی جمهوری اسلامی به عنوان حامی تروریسم، نفوذش رو به نزول گذشته است. دیپلمات های کانادایی در ترکیه در حال گردآوری اطلاعات درباره مرگ کاووس سید امامی هستند.

ایران اتباع با تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد. همین مشکل باعث بازداشت، شکنجه و مرگ زهرا کاظمی، عکاس خبرنگار ایرانی کانادایی، در زندان اوین در سال ۲۰۰۳ شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG