لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

گروهی از وکلای دادگستری خواستار آزادی رضا شهابی فعال کارگری شدند


رضا شهابی فعال کارگری در ایران
رضا شهابی فعال کارگری در ایران

جمعی از وکلای دادگستری با انتشار نامه ای خواستار آزادی رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران شدند.

در این نامه که به امضای ۳۲ وکیل دادگستری رسیده آمده است که سازمان بین‌المللی کار که جمهوری اسلامی نیز از اعضای فعال آن است، در اساسنامه خود حق داشتن تشکل‌های مستقل را برای کارگران به رسمیت شناخته و در مقاوله نامه‌های خود نیز تصویب کرده که کارگران بدون اجازه قبلی می توانند تشکل خود را تشکیل دهند.

در ادامه نامه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی متعهد به اجرای مقاوله نامه‌های این سازمان بین‌المللی شده آمده است: « قانون اساسی نیز به عنوان مهم‌ترین سند منبع حقوق در ایران در اصل ۲۶، حق داشتن تشکل را به رسمیت شناخته‌است.»

برخورد جمهوری اسلامی با فعالان مدنی و حقوق بشر و زندانی کردن فعالان صنفی انتقاد وزارت خارجه آمریکا را نیز در پی داشته و بارها در گزارش سالیانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا به آن اشاره شده است.

امضا کنندگان نامه با اشاره به اینکه رضا شهابی «سال‌های محکومیت را با تنی رنجور سپری کرده است» و همچنان با جسمی بیمار و نیازمند مراقبت در زندان به سر میبرد، خواستار آزادی او شدند.

این نامه که خبرگزاری کار ایران، ایلنا نیز آنرا منتشر کرده است، از سوی ۳۲ وکیل دادگستری از جمله نسرین ستوده، محمود علیزاده طباطبایی، صالح نیکبخت و ناصر زرافشان امضا شده است.

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد، پس از چهار سال زندان برای درمان و جراحی به مرخصی رفت اما با پایان یافتن محکومیت او، دادستان اعلام کرد که پنج ماه از مرخصی درمانی او غیبت محسوب شده و باید برای سپری کردن آن به زندان بازگردد.

همچنین دادگاه مرداد ماه امسال به همسر او اعلام کرد که آقای شهابی به یک سال دیگر زندان محکوم شده و باید روی هم رفته ۱۷ ماه دیگر در زندان باشد.

رضا شهابی در اعتراض به وضعیت خود در زندان به مدت پنجاه روز اعتصاب غذا کرد که موجب تشدید بیماری‌های او شد. ضمن اینکه همسر او نیز اعلام کرد که آقای شهابی در زندان سکته خفیف کرد.

تداوم زندان رضا شهابی اعتراض فعالان حقوق بشر و حقوق کارگر در ایران و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشت.

علاوه بر چند تجمع در حمایت از رضا شهابی، سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر و کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از مقامات جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی پزشکی به رضا شهابی و پایان دادن به زندان او شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG