لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

برخورد امنیتی با تجمع کنندگان معترض به تداوم زندان رضا شهابی


تجمعی که در اعتراض به تداوم زندان رضا شهابی، فعال کارگری و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی، مقابل وزارت کشور برگزار شده بود با برخورد شدید ماموران امنیتی روبرو شد.

سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران روز سه شنبه پنجم دی در کانال تلگرام خود اعلام کرد که دهها نفر شامل فعالان کارگری، اعضای این سندیکا و دانشجویان در اعتراض به تداوم زندان رضا شهابی با وجود وخامت سلامتی او، مقابل وزارت کار تجمع کردند.

این سندیکا اعلام کرد که تعداد زیادی از ماموران امنیتی و انتظامی مقابل وزارت کشور مستقر شده بودند و این تجمع با برخورد خشن ماموران مواجه شد.

ربابه رضایی، همسر رضا شهابی نیز که در این تجمع شرکت کرده بود، به همراه حدود پنجاه نفر از حاضران بازداشت شد.

ساعتی پس انتشار خبر بازداشت این افراد، خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش داد که همسر رضا شهابی و برخی از بازداشت شدگان با امضای تعهد آزاد شده اند و بقیه نیز قرار است آزاد شوند.

خانم رضایی، روز شنبه به برخی رسانه‌ها در ایران گفته بود که همسرش در دو هفته گذشته، دو بار در زندان رجایی شهر سکته مغزی کرده و همچنان وضعیت جسمانی وخیمی دارد.

او با بیان اینکه همسرش توان تحمل زندان را ندارد گفت که این موضوع را پزشک متخصص مغز و اعصاب پیش از سکته آقای شهابی اعلام کرده بود.

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز اعلام کرده بود که مسئولان زندان از درمان رضا شهابی در بیرون از زندان جلوگیری می کنند.

تداوم زندان آقای شهابی با انتقاد شدید سازمان های کارگری و مدافع حقوق بشر روبرو شده است.

هفته پیش، کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ با صدور بیانیه‌ای نسبت به آزار رضا شهابی و تداوم زندان او با وجود وضعیت وخیم جسمی، اعتراض کرد و خواستار آزادی او شد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز روز پنجشنبه ۳۰ آذر با اشاره به گزارش‌هایی درباره وخامت حال رضا شهابی در زندان، مقامات قضایی جمهوری اسلامی را متهم به جلوگیری از رسیدگی پزشکی به این زندانی کرد.

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد، پس از چهار سال زندان برای درمان و جراحی به مرخصی رفت اما با پایان یافتن محکومیت او، دادستان اعلام کرد که پنج ماه از مرخصی درمانی او غیبت محسوب شده و باید برای سپری کردن آن به زندان بازگردد.

همچنین دادگاه مرداد ماه امسال به همسر او اعلام کرد که آقای شهابی به یک سال دیگر زندان محکوم شده و باید روی هم رفته ۱۷ ماه دیگر در زندان باشد.

رضا شهابی در اعتراض به وضعیت خود در زندان به مدت پنجاه روز اعتصاب غذا کرد که موجب تشدید بیماری‌های او شده است.

برخورد جمهوری اسلامی با فعالان مدنی و حقوق بشر و زندانی کردن فعالان صنفی انتقاد وزارت خارجه آمریکا را نیز در پی داشته و بارها در گزارش سالیانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا به آن اشاره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG