لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

همسر رضا شهابی از وخامت وضعیت این زندانی پس از دو سکته در زندان خبر داد


رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی
رضا شهابی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

همزمان با انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر از خودداری دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در رسیدگی به وضعیت سلامتی رضا شهابی، همسر این زندانی از سکته دوباره او در زندان خبر داده است.

ربابه رضایی، همسر رضا شهابی روز شنبه دوم دی به برخی رسانه‌ها در ایران گفته است که همسرش در دو هفته گذشته، دو بار در زندان رجایی شهر سکته مغزی کرده و همچنان وضعیت جسمانی وخیمی دارد.

او با بیان اینکه همسرش توان تحمل زندان را ندارد گفت که این موضوع را پزشک متخصص مغز و اعصاب پیش از سکته آقای شهابی اعلام کرده بود.

دو روز پیش از این سخنان، کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ با صدور بیانیه‌ای نسبت به آزار رضا شهابی و تداوم زندان او با وجود وضعیت وخیم جسمی، اعتراض کرد.

این کنفدراسیون که ۹۲۰ هزار کارگر نروژی را تحت پوشش خود دارد ضمن انتقاد از نقض حقوق شهروندی و انسانی آقای شهابی از مقامات جمهوری اسلامی خواست که این زندانی را بدون قید و شرط آزاد کرده و به آزار فعالان کارگری پایان دهد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز روز پنجشنبه ۳۰ آذر با اشاره به گزارش‌هایی درباره وخامت حال رضا شهابی در زندان، مقامات قضایی جمهوری اسلامی را متهم به جلوگیری از رسیدگی پزشکی به این زندانی کرد.

این نهاد مدافع حقوق بشر با استناد به گزارش‌های سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در بیانیه‌ای عنوان کرد که آقای شهابی پس از سکته در زندان از رسیدگی پزشکی محروم مانده و نتوانسته در بیمارستان بستری شود.

حدود ۱۰ روز پیش، این سندیکا اعلام کرد که رضا شهابی، عضو زندانی این سندیکا، سکته کرد اما مسئولان زندان و دادستانی از اعزام او به بیمارستان خودداری کردند.

حال همسر آقای شهابی اعلام کرده است که او در دو هفته گذشته دو بار در زندان سکته مغزی کرده ولی از رسیدگی پزشکی محروم بوده است.

رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد، پس از چهار سال زندان برای درمان و جراحی به مرخصی رفت اما با پایان یافتن محکومیت او، دادستان اعلام کرد که پنج ماه از مرخصی درمانی او غیبت محسوب شده و باید برای سپری کردن آن به زندان بازگردد.

همچنین دادگاه مرداد ماه امسال به همسر او اعلام کرد که آقای شهابی به یک سال دیگر زندان محکوم شده و باید روی هم رفته ۱۷ ماه دیگر در زندان باشد.

رضا شهابی در اعتراض به وضعیت خود در زندان به مدت پنجاه روز اعتصاب غذا کرد که موجب تشدید بیماری‌های او شده است.

برخورد جمهوری اسلامی با فعالان مدنی و حقوق بشر و زندانی کردن فعالان صنفی انتقاد وزارت خارجه آمریکا را نیز در پی داشته و بارها در گزارش سالیانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا به آن اشاره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG