لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

«اعتصاب زندانیان بی اهمیت است»؛ واکنش دادستان تهران به نهادهای حقوق بشری


عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران.

در حالیکه سازمان‌های مدافع حقوق بشر نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کننده در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند، دادستان تهران اعلام کرده است که دستگاه قضایی توجهی به اعتصاب غذای زندانیان نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، عباس جعفری دولت آبادی روز چهارشنبه اول شهریور با بیان اینکه اعتصاب غذا از نظر دستگاه قضایی اقدامی شکست خورده است، گفت: «قرار نیست ما تحت تاثیر برخی اقدامات زندانیان از جمله اعتصاب غذا قرار گیریم.»

این سخنان دادستان تهران در حالیست که در واکنش به اعتصاب غذای حدود بیست زندانی سیاسی در ایران سازمان عفو بین الملل در تازه ترین بیانیه خود اعلام کرد شرایط زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به قدری بد است که زندانیان برای ساده ترین حقوق انسانی خود ناچار به اعتصاب غذا شده‌اند.

دست کم دو تن از بستگان زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر به صدای آمریکا گفته اند که ۱۸ زندانی از بیست روز پیش در اعتصاب غذا هستند. این زندانیان به انتقال زندانیان سیاسی زندان به یک بند امنیتی خاص معترض هستند.

نام برخی از زندانیان در اعتصاب غذا به این شرح است: حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیانی، ابوالقاسم فولادوند، جعفر اقدامی، زانیار مرادی، لقمان مرادی، سعید شیرزاد و شاهین ذوقی‌تبار.

پیشتر هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران خبر داده بود که حدود پنجاه زندانی سیاسی به یک بند تازه منتقل شده‌اند که حتی سرویس بهداشتی آن نیز مجهز به دوربین‌های مدار بسته است. آنها می‌گویند محدودیت‌های بی‌سابقه‌ای به این زندانیان اعمال می‌شود.

بعد از اینکه به اعتراض زندانیان سیاسی رسیدگی نشد، آنها دست به اعتصاب غذا زدند.

«مگدلنا مغربی» معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد وضعیت زندان رجایی شهر و شرایط موجود برای زندانیان سیاسی، «شرم آور» است.

همزمان خبر می رسد که اعتصاب غذای مهدی خزعلی فعال سیاسی نیز وارد دهمین روز شده است. او به بازداشت خود معترض است و به تازگی به بیمارستان بقیهٌ الله متعلق شده است. همچنین روز سه شنبه اعلام شد اعتصاب غذای رضا شهابی فعال کارگری پس از ۱۴ روز کماکان ادامه دارد.

بسیاری از زندانیان سیاسی در سالهای اخیر ناچار شده اند برای به دست آوردن حقوق قانونی خود دست به اعتصاب غذا بزنند؛ از جمله نرگس محمدی، فعال مدنی که برای گفت و گوی تلفنی با فرزندان خود دست به اعتصاب غذا زد، آرش صادقی که پس از بازداشت همسرش برای رسیدگی به وضعیت او دست به اعتصاب غذا زد و آتنا دائمی که در اعتراض به بازداشت و زندانی شدن غیرقانونی خواهرانش دست به اعتصاب غذا زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG