لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

معاون وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی باقر نمازی و دیگر آمریکایی‌ها از ایران شد


استیون گلدشتین
استیون گلدشتین

استیو گلدشتین معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور دیپلماسی عمومی آمریکا با اعلام اینکه عمیقا از اینکه دولت ایران آقای نمازی را به زندان بازگردانده ناراحت است خواستار آزادی وی و دیگر آمریکایی‌هایی شد که در ایران در بازداشت به سر می‌برند.

او روز سه شنبه ۱۷ به خبرنگاران گفت که آمریکا این مسئله را به طور مستقیم یا غیرمستقیم با ایران مطرح می‌کند.

واکنش استیو گلداشتین از سوی هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تکرار شد.

خانم ناوئرت نیز در این مورد گفت: «او یک شهروند ۸۱ ساله آمریکایی است. پسرش هم در زندان ایران است، در زندان بدنام اوین . ما مدتی است که نسبت به خطر وخیم شدن سلامت او نگرانیم. ما می‌دانیم که او نیاز فوری به مراقبت‌های پزشکی مستمر دارد و عمیقا نگران سلامت او هستیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز تاسف از بازگردان باقر نمازی زندانی آمریکایی ایرانی تبار، بار دیگر خواستار آزادی همه شهروندان آمریکایی زندانی از ایران شد.

او روز سه شنبه در نشست خبری در واکنش به بازگرداندن باقر نمازی گفت از شنیدن خبر بازگرداندن او به زندان توسط دولت ایران، عمیقا متاسف است.

وی افزود: ایران اگر می‌خواهد به عنوان بخشی از جامعه جهانی شناخته شده و مورد احترام قرار گیرد، باید این آمریکایی‌ها را آزاد کند.

باقر نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در تهران که برای درمان قلب خود به مرخصی رفته بود به زندان اوین بازگردانده شد.این در حالیست که یک پزشک معتمد حکومت توصیه سه ماه استراحت برای او کرده بود.

وکیل مدافع آقای نمازی روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن با انتشار اطلاعیه‌ای از بازگشت موکل ۸۱ ساله‌اش به زندان بعد از یک مرخصی استعلاجی چند روزه خبر داد.

غیر از نمازی ها دست کم دو آمریکایی یا شهروند مقیم آمریکا در ایران زندانی هستند.

زندان یا حکم مرگ

در واکنش به بازگرداندن باقر نمازی، وکیل او گفته بازگشت او به زندان به مثابه حکم مرگ سریع است.

به گفته وکیل و فرزند آقای نمازی، مقام‌های زندان اوین روز سه شنبه در یک تماس تلفنی خواهان بازگشت فوری باقر نمازی به زندان شدند.

به گزارش نشریه واشنگتن فری بیکن، وکیل باقر نمازی از جمهوری اسلامی ایران خواسته بود موکل اش را به طور دائم آزاد کند.

جرد گنزر گفت بازگرداندن باقر نمازی ۸۱ ساله به زندان پس از یک مرخصی استعلاجی چند روزه معادل صدور حکم مرگ برای او است. باقر نمازی، ایرانی آمریکایی زندانی، با مشکلات جدی قلبی دست به گریبان است. او چند روز پیش به شرطی که ایران را ترک نکرده و با رسانه ها مصاحبه نکند، چند روز از زندان مرخصی گرفت.

قرار بود مرخصی چهار روزه باقر نمازی چهارشنبه تمام شود ولی تا یکشنبه با این شرط که در آن روز به ملاقات پزشک تعیین شده از سوی حکومت برود، تمدید شد.

باقر نمازی که چندین عمل بزرگ قلب انجام داده و در قلبش باتری کار گذاشته شده است، هفته گذشته دچار افت شدید فشار خون، بی نظمی ضربان قلب و خستگی شدید شد. اعضای خانواده اش نگران بودند که شاید زندگی او رو به پایان است.

وکیل باقر نمازی گفته بود: «من قویا از حکومت ایران می خواهم مرخصی استعلاجی موقت باقر را بر مبنای بشر دوستی دائمی کند. از معاینات پزشک خود حکومت روشن است که بازگرداندن او به زندان معادل یک حکم مرگ است.»

او ابراز امیدواری کرد چنین حرکتی از سوی ایران راه را برای توافقی میان ایالات متحده و ایران هموار کند که به آزادی سیامک نمازی، فرزند ۴۵ ساله باقر، و دیگر آمریکایی هایی که به غلط زندانی شده اند، بیانجامد.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی ایران باقر نمازی و پسرش سیامک نمازی را به اتهام جاسوسی و همکاری با آمریکا هریک به ده سال حبس محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG