لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۲

اژه‌ای تعداد کشته‌های اعتراضات اخیر را ۲۵ نفر اعلام کرد؛ ابهام همچنان باقی است


سخنگوی دستگاه قضایی ایران اعلام کرده است که اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر ۲۵ کشته به جای گذاسته است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه ۲۴ دی ماه در نشست خبری ضمن اعلام این خبر گفت که این افراد با شلیک نیروهای انتظامی و نظامی کشته نشدند.

این گفته‌های سخنگو و معاون اول قوه قضائیه در حالیست که دست کم در یکی از ویدئوها مشخص است که ماموران از داخل مقر نیروی انتظامی در قهدریجان اصفهان به سوی معترضانی که قصد ورود به ساختمان را دارند شلیک می‌کنند.

حمید رضا کاظمی، نماینده پلدختر نیز تایید کرده بود که کشته شدگان در شهر درود از سوی نیروی انتظامی هدف گلوله قرار گرفتند.

پیشتر سخنگوی نیروی انتظامی تعداد کشته شدگان را ۲۰ نفر اعلام کرده بود.

بازداشت گسترده در پی اعتراض‌های اخیر و کشته شدن برخی از معترضان در بازداشتگاه ابهام‌ها و نگرانی‌هایی را در داخل و خارج از ایران ایجاد کرده است.

علاوه بر کشته شدن ۲۵ نفر در تجمع‌های اخیر و بازداشت حدود چهار هزار نفر، تا کنون چهار نفر از معترضان دستگیر شده در بازداشتگاه جان باخته‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه با وجود اظهار نظر خانواده‌های این افراد، دو کشته را در بازداشت، یک نفر در تهران و یک نفر در اراک را تایید کرد که به گفته او خودکشی کرده‌اند، موضوعی که پیشتر با اعتراض خانوانده‌های آنها، نمایندگان مجلس و فعالان حقوق بشر روبرو شده بود.

در این بین، مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که از بازداشت شدگان خبری ندارند و تنها قوه قضائیه اطلاع دارد. محمد حسین مقیمی، استاندار تهران اعلام کرد که این استانداری اطلاعی از بازداشت شدگان و اسامی آنها ندارد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس نیز اعلام کرد که دستگاه قضایی به نمایندگان مجلس اجازه بازدید از زندان اوین را نداده است. او همچنین گفت که مسئولان قرار است اطلاعاتی درباره خودکشی و مرگ بازداشت شدگان به نمایندگان مجلس بدهند.

این حوادث نگرانی‌های نهادهای بین‌المللی را نیز به دنبال داشته است. سازمان عفو بین‌الملل و سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به کشته شدن معترضان در بازداشتگاه ابراز نگرانی کرده و از دولت ایران خواستند که درباره این حوادث تحقیق کند.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا نیز نسبت به سرکوب و بازداشت گسترده معترضان ابراز نگرانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG