لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

مقامات زندان اوین از ادامه درمان بیماری نازنین زاغری خودداری می‌کنند


نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش
نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش

وبسایت کانون مدافعان حقوق بشر گزارش داد که با وجود دستور پزشک بهداری زندان اوین مبنی بر اعزام سریع نازنین زاغری برای معاینه توسط پزشک متخصص و ادامه درمان، مقامات زندان هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند.

به نوشته این وبسایت، خانم زاغری که تابستان دو سال پیش از ناحیه گردن و ستون فقرات مورد عمل جراحی قرار گرفته بود، در زندان با تشدید بیماری در این ناحیه مواجه شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر عنوان کرده که نازنین زاغری پس از عمل جراحی مرحل درمان را از طریق تزریق و فیزیوتراپی ادامه می‌داد اما این درمان پس از بازداشت او در فروردین ماه امسال، متوقف شد.

به نوشته این سایت، خانم زاغری با درد دست چپ و بی حسی در دست راست درگیر است و از این رو، پزشک بهداری زندان اوین در تاریخ ۱۶ بهمن دستور اعزام اورژانسی او نزد پزشک متخصص مغز و اعصاب را صادر کرده اما تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به همراه دختر دوساله خود برای تعطیلات نوروز و دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ماه امسال هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد.

او برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد که وابسته به خبرگزاری رویترز است.

سپاه پاسداران که در بازداشت نازنین زاغری نقش داشت، او را به مشارکت در پروژه‌های «براندازی نرم» متهم، و به عنوان یکی از «سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند» نام برده بود. همسر خانم زاغری اتهامات مطرح شده را به شدت رد کرد.

خانم زاغری در نهایت به پنج سال زندان محکوم شد هر چند سخنگوی دستگاه قضایی ایران رسما اتهام خانم زاغری را اعلام نکرد و تنها از او به عنوان متهم امنیتی یاد کرد.

چندی پیش همسر خانم زاغری با بیان اینکه او ۹ ماه از بازداشت خود را در سلول انفرادی سپری کرد نسبت به وضعیت وخیم جسمی و روحی او ابراز نگرانی کرد. این زندانی امنیتی در حال حاضر در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد.

بسیاری از نهادهای بین المللی حقوق بشر نسبت به وضعیت خانم زاغری ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی او شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG