لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

دیدار روحانی و می در نیویورک؛ نخست وزیر بریتانیا درباره نازنین زاغری گفت‌وگو کرد


دیدار حسن روحانی با نخست وزیر بریتانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک - ۳۰ شهریور ۱۳۹۵
دیدار حسن روحانی با نخست وزیر بریتانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک - ۳۰ شهریور ۱۳۹۵

رئیس جمهوری ایران در نخستین روز حضور خود در نیویورک با رهبران ترکیه و سه کشور اروپایی دیدار کرد.

حسن روحانی عصر سه شنبه ۳۰ شهریور برای نخستین بار با ترزا می نخست وزیر بریتانیا دیدار کرد. وی همچنین با نخست وزیر ایتالیا و رؤسای جمهوری فرانسه و ترکیه به گفت و گو پرداخت.

دفتر نخست وزیر بریتانیا پس از دیدار ترزا می با حسن روحانی، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نخست وزیر بریتانیا درباره نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی که در ایران زندانی است، با رئیس جمهوری ایران گفت‌وگو کرده است.

ترزا می پیشتر نیز درباره وضعیت خانم زاغری با رئیس جمهوری ایران به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

نازنین زاغری که برای یک بنیاد خیریه وابسته به موسسه تامسون رویترز کار می‌‌کند، به تازگی در ایران به پنج سال زندان محکوم شده است. او که به همراه فرزند دو ساله خود برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود، بهار گذشته توسط سپاه کرمان به اتهام "تلاش برای براندازی" بازداشت شد.

خبرگزاری های ایران نیز گزارش دادند که نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری ایران درباره اجرای برجام و توسعه روابط اقتصادی گفت‌وگو کرده‌اند.

حسن روحانی با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، و ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا نیز دیدار کرد. ایران بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها چندین قرارداد اقتصادی با دو کشور فرانسه و ایتالیا امضا کرد. در دیدار حسن روحانی با نخست وزیر ایتالیا نیز دو طرف بر توسعه روابط اقتصادی و ارتباط بخش خصوصی دو کشور تاکید کردند.

نخستین دیدار وزیران خارجه ایران و کانادا پس از چهار سال

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حاشیه نخستین روز هفتاد و یکمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با استفان دیون همتای کانادایی خود دیدار کرد.

این نخستین دیدار وزیران خارجه ایران و کانادا پس از قطع روابط کانادا با ایران در سال ۱۳۹۱ خورشیدی بود. دولت جاستین ترودو نخست وزیر جدید کانادا در مورد برقراری دوباره روابط با تهران ابراز علاقه کرده است.

گمان می رود وزیر خارجه کانادا درباره هما هودفر، پژوهشگر ایرانی کانادایی که در ایران در بازداشت به سر می‌برد، گفت و گو کرده باشد.

برنامه های هیات ایرانی در نیویورک روز سه شنبه با دیدار آقای روحانی با رهبران مسلمانان آمریکا ادامه پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG