لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

نازنین زاغری به پنج سال زندان محکوم شد


خانم زاغری در سفر به ایران بازداشت شده بود.
خانم زاغری در سفر به ایران بازداشت شده بود.

رسانه های غربی روز جمعه از صدور حکم پنج سال زندان برای نازنین زاغری رتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که از چند ماه پیش در ایران بازداشت است، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم زاغری سه روز پیش توسط ابوالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه انقلاب که به صدور احکام سنگین برای فعالان سیاسی و حقوق بشر شهرت دارد، محکوم شده است.

از جزئیات حکم نازنین زاغری اطلاعات بیشتری در دسترس نیست، اما پیشتر مقام های سپاه پاسداران او را به «براندازی نرم» متهم کرده بودند؛ اتهامی که بنیاد تامسون رویترز و خانواده خانم زاغری آن را رد کرده اند.

مونیک ویلا مدیر بنیاد تامسون رویترز نیز ضمن انتقاد از حکم دادگاه ایران گفت «ما به همکاری نزدیک خود با ریچارد (رتکلیف) و وزارت خارجه و دیگر مقام های بریتانیا به منظور یافتن راه حلی برای پایان دادن به این وضعیت وحشتناک، ادامه می دهیم.»

نازنین زاغری ۳۷ ساله برای بنیاد تامسون رویترز کار می کرد، که وابسته به خبرگزاری رویترز است. وی اول ماه اوت (یازدهم مرداده ماه) گذشته برای اولین بار در دادگاه حاضر شد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از اطلاعیه‌ای از سوی خانواده نازنین زاغری نوشت که او روز «ششم سپتامبر (۱۶ شهریور) در دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد.»

در این اطلاعیه آمده است که «نازنین این حکم را در گفت‌وگوی تلفنی که امروز (جمعه ۹ سپتامبر) با همسرش داشت، تایید کرد. انتظار می‌رود او دوره محکومیت خود را در زندان اوین سپری کند.»

ریچارد رتکلیف همسر او در این بیانیه گفته است که این حکم و اتهاماتی که هنوز محرمانه مانده‌اند، در واقع «مجازات بدون ارتکاب به جرم» است.

نازنین زاغری رتکلیف، برای تعطیلات نوروز به همراه دختر دو ساله‌ خود به ایران سفر کرده بود، اما روز ۱۵ فروردین ماه هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد.

علاوه بر خانم زاغری، چند شهروند ایرانی دیگر که تابعیت دوگانه دارند، توسط نیروهای امنیتی در ایران به اتهام های مختلف، از جمله جاسوسی و ارتباط با دولت های به گفته آنها «متخاصم»، بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG