لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

مادران و پدران بریتانیایی در حمایت از نازنین زاغری راهپیمایی کردند


گروهی از مادران و پدران بریتانیایی روز دوشنبه ۱۵ آذر در حمایت از نازنین زاغری، شهروند دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی که در ایران زندانی است، در لندن راهپیمایی کردند.

ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری در این باره گفت که صدها زن با پاسخ دادن به فراخوان فعالان حقوق زن و مدافعان حقوق بشر از جمله جسیکا لی موند، با راهپیمائی خود سعی کردند توجه عموم را به گرفتاری‌هایی جلب کنند که حاصل طرح اتهامات واهی علیه همسرش بوده است.

نازنین زاغری ۳۷ ساله برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد، که وابسته به خبرگزاری رویترز است. او برای تعطیلات نوروز به همراه دختر دو ساله‌ خود به ایران سفر کرده بود، اما روز ۱۵ فروردین ماه امسال هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد.

دختر خردسال خانم زاغری پس از بازداشت از او جدا شد و او ۴۵ روز را در سلول انفرادی سپری کرد.

توقیف گذرنامه خانم زاغری سبب شده تا گابریِلا، دختر دو ساله اش نیز اجازه خروج از ایران را از دست داده و از پیوستن به پدرش در بریتانیا محروم بماند.

مادران و پدران ساکن لندن راهپیمایی خود را از گرین پارک آغاز کرده و خیابان داووینگ را تا ساختمان وزارت خارجه طی کردند. از گروه از ترزا می، نخست وزیر و بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا خواستار تلاش بیشتر دولت بریتانیا برای آزادی نازنین زاغری شدند.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری به تازگی گفته است که به اعتقاد او حکومت جمهوری اسلامی ایران خانم زاغری را به عنوان ابزار چانه زنی در تلاش برای وصول یک بدهی از دولت بریتانیا به گروگان گرفته است.

پیشتر، سپاه پاسداران که در بازداشت نازنین زاغری نقش داشت، او را به مشارکت در پروژه‌های «براندازی نرم» متهم، و به عنوان یکی از «سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند» نام برده بود. همسر خانم زاغری اتهامات مطرح شده را به شدت رد کرده و آن را جنون آمیز دانسته بود.

سرانجام در میانه شهریور ماه، دادگاه به ریاست قاضی صلواتی خانم زاغری را ۵ سال زندان محکوم کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG