لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

بازگشت دوباره قوه قضائیه به گفت و گوهای حقوق بشری اتحادیه اروپا و ایران


دور قبلی گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا که در تهران با حضور ظریف و فدریکا موگرینی برگزار شد.
دور قبلی گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا که در تهران با حضور ظریف و فدریکا موگرینی برگزار شد.

معاون وزیر امور خارجه ایران از حضور نمایندگان قوه قضائیه در دور بعدی گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا خبر داد.

مجید تخت روانچی که سرپرستی هیات ایرانی در مذاکرات دوره ای جمهوری اسلامی با اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز دوشنبه سوم آبان در مصاحبه با ایلنا گفت که دور جدید این گفت و گوها تا سه هفته دیگر در بروکسل برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه در این دور مباحث منطقه‌ای، سیاسی، اقتصادی، محیط زیستی و مباحث حقوق بشری مطرح شود، گفت: «هیات برای گفت‌و‌گو‌های حقوق بشری متشکل از وزارت خارجه و نمایندگانی از قوه قضاییه است که کارهای گفت‌و‌گوهای حقوق بشری را دنبال خواهد کرد.»

گفت و گوهای دوره ای میان ایران و اتحادیه اروپا در پی به سرانجام رسیدن مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ از سر گرفته شد. این گفت و گوها تا در دولت محمود احمدی نژاد متوقف شد اما دوباره از بهمن ماه سال گذشته با حضور هیات اتحادیه اروپا در تهران به سرپرستی هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، از سر گرفته شد.

اتحادیه اروپا از منتقدان نقض حقوق بشر در ایران است و تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی در این زمینه وضع کرده است، با این حال طی یکسال گذشته تلاش کرده است تا مسائل حقوق بشری، از جمله لغو مجازات اعدام در ایران را در مذاکرات با مقامات ایران پیگیری کند.

سازمان ملل و اتحادیه اروپا از آمار بالای اعدام در ایران ابراز نگرانی می کنند اما مقام‌های قضایی ایران بیشتر اعدامها را مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر می‌دانند و اعدام این افراد را برای مبارزه با مواد مخدر ضروری می‌دانند.

روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه در مخالفت با تلاش‌ها برای لغو مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر گفت: «مخالفان اعدام قاچاقچیان مواد مخدر بگویند که اگر این افراد اعدام نشوند چه اتفاقی می‌افتد؟»

با این حال او گفت که اگر کسانی راهکار بهتری برای مبارزه با مواد مخدر دارند به مجلس ارائه دهند تا تصویب شود.

موضوع برخورد با فعالان حقوق بشر و زندانی کردن روزنامه نگاران و شهروندان دوتابعیتی نیز احتمالا از مسائل مورد بحث اتحادیه اروپا با نمایندگان قوه قضائیه ایران خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG