لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

پیگیری مذاکرات عالی ایران و اتحادیه اروپا؛ موگرینی به تهران سفر می‌کند


دیدار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در تهران - ۶ مرداد ۱۳۹۴
دیدار فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در تهران - ۶ مرداد ۱۳۹۴

در ادامه گفت‌وگوهای عالی میان ایران و اتحادیه اروپا، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به همراه هفت نفر از کمیسیونرهای اروپایی، قرار است ۲۸ فروردین ماه به ایران سفر کند.

حسین جابری انصاری به خبرنگاران گفت: "خانم موگرینی به همراه هیات بلندپایه‌ای به تهران سفر می‌کنند. مسئولان اتحادیه اروپایی در حوزه‌هایی همچون تحقیقات، محیط زیست، ورزش، جوانان و صنعت خانم موگرینی را همراهی می‌کنند و قرار است گفت‌وگوهای جدی بین اتحادیه اروپا و ایران در زمینه‌های مسائل سیاسی و حوزه های مختلف اقتصادی انجام شود."

دور نخست این مذاکرات جدی بین ایران و اتحادیه اروپا، بهمن ماه سال گذشته آغاز شد. این گفت‌وگوها به سرپرستی مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون قدریکا موگرینی در تهران برگزار شد. به دنبال آن، هیات ایرانی به سرپرستی محمدجواد ظریف با طرف اروپایی به سرپرستی خانم موگرینی در بروکسل دیدار کرد.

گفت‌وگوهای دوره‌ای ایران و اتحادیه اروپا پیشتر نیز به ویژه در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی برگزار می شد؛ گفت‌وگوهایی که طرف اروپایی آن را "انتقادی" می‌نامید. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و توافق اتمی بین ایران و جامعه جهانی، این گفت‌وگوها پس از چند سال وقفه، احیا شد.

تابستان امسال، آقای ظریف گفته بود ایران حاضر است در مورد وضعیت حقوق بشر نیز با اتحادیه اروپا صحبت کند. مقامات اروپایی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران پیشتر ابراز نگرانی کرده بودند.

XS
SM
MD
LG