لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۱

هلگا اشمید برای شرکت در گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا به تهران سفر کرد


عکس از آرشیو، سفر پیشین هلگا اشمید به همراه فدریکا موگرینی به تهران.
عکس از آرشیو، سفر پیشین هلگا اشمید به همراه فدریکا موگرینی به تهران.

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای شرکت در نخستین دور گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا وارد تهران شد.

گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا قرار بوده است از دوشنبه ۱۹ بهمن آغاز شود و هر ۶ ماه یک بار در سطح عالی در تهران و بروکسل برگزار شود. ریاست هیات‌های مذاکره کننده ایران را مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و ریاست هیات اروپایی را خانم اشمید بر عهده دارند.

آقای تخت روانچی روز یکشنبه درباره این مذاکرات گفت که قرار است موضوع‌های متنوعی در زمینه روابط دو جانبه ایران و اتحادیه اروپا از جمله در زمینه انرژی، تجارت، همکاری‌های مالی و بانکی، محیط زیست، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم و افراطی گری به بحث گذاشته شود.

به گفته او، بحران‌های منطقه در عراق، سوریه، یمن و برخی دیگر مناطق بحران زده نیز از محورهای مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا است.

خبرگزاری ایسنا نیز نوشته است که قرار است آقای ظریف در جریان گفت و گوهای دوره ای ایران و اتحادیه اروپا در آینده به بروکسل سفر کرده و با خانم موگرینی گفت و گو کند.

گفت و گوها دوره‌ای ایران و اتحادیه اروپا پیشتر نیز به ویژه در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی برگزار می شد و اتحادیه اروپا آن را گفت و گوهای انتقادی می‌نامید. این گفت و گوها با روی کار آمدن دولت حسن روحانی و تلاش‌های محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران احیا شده است.

تابستان امسال، آقای ظریف گفته بود ایران حاضر است در مورد وضعیت حقوق بشر نیز با اتحادیه اروپا صحبت کند. مقامات اروپایی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران پیشتر ابراز نگرانی کرده بودند.

XS
SM
MD
LG