لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

محمد جواد لاریجانی: "به درک" که غرب درباره حقوق بشر از ما ناراضی است


تنها ساعاتی پس از این که رئیس قوه قضائیه ایران برای گفت‌وگو با اروپا در مورد حقوق بشر اعلام آمادگی کرد، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: "به درک که غرب درباره حقوق بشر از ما ناراضی است."

محمد جواد لاریجانی، برادر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه که مسئولیت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه را برعهده دارد، چهارشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد که منطق و نگاه غربی درباره حقوق بشر را قبول ندارد و اگر قرار باشد مذاکره‌ای با اروپا در این زمینه انجام شود، ستاد حقوق بشر بر آن "نظارت جدی" خواهد داشت.

آقای لاریجانی با اعلام این که "مذاکرات مقدماتی" حقوق بشر بین جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شده است، گفت‌وگوهای انتقادی گذشته را "تجربه تلخی" نامید که در گفت‌وگوهای جدید نباید تکرار شود.

به گفته او کشورهای اروپایی در دوره‌های پیشین مذاکرات، حقوق بشر را به مسائل دیگر پیوند زده بودند: " اگر آلمان می‌خواست یک ماشین به ایران بفروشد صدراعظم آن کشور به ما می‌گفت فلان زندانی را آزاد کنید. این‌گونه مذاکره مضحک‌ترین گفت‌وگوی حقوق بشری است."

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه غربی‌ها را در مساله حقوق بشر "دروغگو، خودبین و تحمیل‌گر" توصیف کرد و گفت: " به درک که آن‌ها از ما ناراضی هستند و مگر قرار است ما دل آن‌ها را به دست آوریم؟"

آقای لاریجانی بار دیگر با رد انتقادهای وارد شده به تعداد بالای اعدام در ایران، اعدام را با قصاص متفاوت دانست و گفت که " بیش از ۹۰ درصد اعدام‌ها" در ایران مربوط به قاچاق مواد مخدر است.

رئیس قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه ۱۳ مرداد اعلام آمادگی کرد با کشورهای اروپایی درباره حقوق بشر "گفت‌وگو" شود، اما گفت شروطی وجود دارد، از جمله این که اروپا نیز به ایران درباره مسائلی مانند "اسلام‌هراسی" پاسخ بدهد.

صادق لاریجانی تاکید کرد که این گفت‌وگوها شامل آمریکا نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG