لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

موگرینی در تهران؛ توافق ایران و اروپا در همکاری‌های اقتصادی، علمی، محیط زیست و تبادل دانشجو


گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در تهران با حضور فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا
گفت و گوهای ایران و اتحادیه اروپا در تهران با حضور فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا

ایران و اتحادیه اروپا برای سر طیف وسیعی از همکاری‌های دو جانبه با یکدیگر توافق کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که با هیاتی شامل هفت کمیسر این اتحادیه به ایران سفر کرده است، روز شنبه ۲۸ فروردین در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه ایران به بخشی از توافقات دو طرف اشاره کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این کنفرانس گفت که همكاری بین ایران و این اتحادیه می‌تواند به دو طرف كمك كند. او گفت: "ما امروز درمورد بخش‌های علمی، آموزشی، حمل و نقل، مهاجرت، محیط زیست گفت و گو كردیم."

به گفته خانم موگرینی، اتحادیه اروپا از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی حمایت می‌کند. او گفت اروپا در زمینه گردشگری و تجاری به‌دنبال همكاری بیشتر با ایران است.

فدریکا موگرینی گفت و گو برای همکاری در زمینه انرژی را نیز بخشی از مذاکرات روز شنبه اتحادیه اروپا و ایران برشمرد.

بورس تحصیلی، مهاجرت،محیط زیست و صنعت هوایی

همکاری میان دانشگاهها و نظام آموزشی، همکاری‌های در زمینه هواپیمایی، مهاجرت و محیط زیست نیز بخشی از توافق‌های اتحادیه اروپا با ایران اعلام شد.

بر این اساس اتحادیه اروپا موافقت کرده است که برای بهبود وضعیت تحصیل و بهداشت مهاجران افغان در ایران، شش و نیم میلیون یورو بپردازد.

اتحادیه اروپا همچنین برای ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی در اروپا سه میلیون یورو در نظر گرفته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مجموع این اتحادیه را مایل به توسعه روابط اقتصادی با ایران در تمام زمینه‌ها عنوان کرد.

وزیر امور خارجه ایران نیز نشست اتحادیه اروپا و ایران را بسیار کم سابقه عنوان کرد و گفت که دو طرف چهار بیانیه درباره همکاری در زمینه‌های مختلف صادر خواهند کرد.

او یکی از این بیانیه ها را مربوط به همکاری هسته ای اتحادیه اروپا و ایران معرفی کرد.

چالش حقوق بشر

موضوع حقوق بشر نیز توسط خبرنگاران در کنفرانس خبری محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی مطرح شد.

خانم موگرینی درباره مذاکرات اتحادیه اروپا و ایران درباره مسائل حقوق بشر گفت که اتحادیه اروپا بالاترین استاندارد حقوق بشر را در نظر دارد و از آن پیروی می کند. او اختلاف اروپا و ایران را بر سر مسائل حقوق بشر با ایران ناشی از پیروی از استانداردهای دو‌گانه از سوی طرفین دانست.

این مقام اتحادیه اروپا تاکید کرد که هر چند این اتحادیه تحریم‌های هسته‌ای ایران را لغو کرده است اما تحریم‌های مربوط به حقوق بشر علیه ایران همچنان پابرجا هستند.

او تاکید کرد که اتحادیه اروپا از طریق دیپلماسی به مساله حقوق بشر در ایران می پردازد.

ایران و اتحادیه اروپا طی یک سال گذشته مذاکراتی را در سطوح کارشناسی و عالی برگزار کرده‌اند که مسائل مربوط به حقوق بشر نیز در آن به بحث گذاشته شده است.

ملاقات با لاریجانی و شمخانی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر خود به تهران روز شنبه با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد.

آنگونه که خبرگزاری ایرنا گزارش داده است، خانم موگرینی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره مسائل منطقه ای و مسائل مربوط به اجرای برجام گفت و گو کردند.

شورای عالی امنیت ملی ایران در مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت های جهانی و دستیابی به توافق هسته‌ای، نقش محوری ایفا کرده است.

XS
SM
MD
LG