لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

انتقاد عفو بین‌الملل از سرکوب فعالان حقوق بشر و «مجازات‌های بی‌رحمانه» در ایران


اجرای مجازات شلاق در ایران - آرشیو
اجرای مجازات شلاق در ایران - آرشیو

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از تداوم نقض حقوق بشر در ایران خبر داده و از سرکوب فعالان حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرد.

رها بحرینی، پژوهشگر حقوق بشر ایران در سازمان عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با صدای آمریکا به مواردی از گزارش این سازمان اشاره کرد و در زندان بودن افرادی مانند عبدالفتاح سلطانی، نرگس محمدی، آتنا دائمی، آرش صادقی و گلرخ ایرایی را از مصادیق تشدید سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران برشمرد.

به گفته خانم بحرینی، تحقیقات عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که در ایران بیش از پیش احکام سنگین برای استفاده از حق آزادی بیان و حق برگزاری تجمعات صادر می‌شود.

شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها و بازداشت‌گاه‌ها یک بخش دیگر از گزارش سازمان عفو بین‌الملل است که شامل مواردی مانند حضور در سلول‌های انفرادی طولانی مدت، ممانعت از دسترسی به خدمات پزشکی، اعتراف‌گیری تحت شکنجه می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین اعمال مجازات‌های بی‌رحمانه مانند قطع دست و پا، کور کردن و شلاق زدن را محکوم کرده است.

تبعیض علیه اقلیت‌های نژادی و مذهبی، سخنان نفرت پراکن علیه بهائیان و نقض حقوق اولیه آنان از قبیل اشتغال و تحصیل از دیگر موارد ذکر شده در این گزارش است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از تبعیض و خشونت فراگیر علیه زنان ایرانی خبر داده و گزارش داده که محرومیت و فقر شدید در مناطقی از ایران که اقلیت‌های نژادی و مذهبی در آن زندگی می‌کنند، وجود دارد.

انتقاد از رهبران سیاسی دنیا

انتقاد از مواضع برخی رهبران سیاسی دنیا از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از دیگر بخش‌های گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل است.

در این بخش از «لفاظی مسموم کننده» رهبران سیاسی انتقاد شده که شکاف میان کشورهای جهان را بیشتر می کند و به «دنیایی خطرناک‌تر» منجر می شود.

یکی از مقام‌های سازمان عفو بین‌الملل در آمریکا نیز به طور مشخص سیاست‌های ویزایی و مهاجرتی جدید را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که طبعا هر دولتی خط مشی و سیاست ش را بر اساس نگرش خود تعیین می کند اما برای مثال محدودیت‌های برقرار شده در مورد مهاجرت از جانب یکی از این کشورها نظام بین‌المللی مبتنی بر قراردادها و مقاوله‌های چند جانبه برای حمایت از مهاجران و پناهجویان را تضعیف می کند.

اشاره به مواضع آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و «اثر دشمن سازی بر ایجاد شکاف و ترس» از دیگر موارد مورد اشاره در این گزارش است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG