لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

روایت نرگس محمدی از مادران زندانی زندان اوین


نازنین زاغری و دختر خردسالش پیش از بازداشت
نازنین زاغری و دختر خردسالش پیش از بازداشت

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در گزارشی از زندان اوین٬ به وضعیت هشت زندانی زن و فرزندان خردسالشان پرداخته‌است.

نرگس محمدی، فعال مدنی و نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که دو فرزند خردسالش در حال حاضر با پدرشان در فرانسه زندگی می‌کنند و امکان دیدار با آنها را ندارد در گزارش خود به مریم اکبری‌منفرد، لیلا جماعت، نیگارا افشارزاده، زهرا ذهتابچی، فاطمه مثنی، آزیتا رفیع‌زاده و نازنین زاغری مادران زندانی در بند زنان زندان اوین اشاره کرده است.

به نوشته خانم محمدی ملاقات این مادران زندانی با فرزندانشان هفته‌ای یک ساعت و با وجود پنج دوربین انجام می‌شود.

نازنین زاغری

نازنین زاغری٬ شهروند ایرانی بریتانیایی به همراه فرزند ۲۲ ماهه خود برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود که دستگیر شد و حالا پس از ۱۰ ماه٬ دخترش گیسو که در نبود پدر به ناچار با خانواده مادر زندگی می‌کند گاهی به دیدن مادر می‌آید.
خانم زاغری به ۵ سال زندان محکوم شده است.

آزیتا رفیع‌زاده

فرزندان آزیتا رفیع‌زاده هم برای دیدار پدر و مادرشان باید به زندان رجایی شهر در کرج و زندان اوین در تهران بروند. آزیتا رفیع زاده و همسرش پیمان کوشک باغی به دلیل تدریس در دانشگاه مجازی بهایی‌ها به زندان افتاده‌اند و آزیتا و بشیر فرزندان این زوج بهایی امکان ملاقات همزمان با والدین‌شان را ندارند.
آزیتا رفیع‌زاده به تحمل ۴سال حبس محکوم شده است.

مریم اکبری‌منفرد

مریم اکبری‌منفرد که به ۱۵ سال زندان محکوم شده٬ از هنگامی که دخترش سارا سه سال و نیمه بوده او را تنها در این ملاقات‌های کوتاه هفتگی دیده است. خانم اکبری منفرد را تهدید کرده بودند که پس از شکایت رسمی برای پیگیری اعدام سه برادر و خواهرش در سال ۱۳۶۷ از ملاقات با فرزندانش محروم خواهد شد.

لیلا جماعت

لیلا سبزعلی جماعت٬ یکی ، از شاگردان محمدعلی طاهری و مدرس «عرفان حلقه» نیز یک پسر ۸ ساله و یک دختر ۶ ساله دارد که نرگس محمدی می‌نویسد به دلیل شرایط دشوار رفت و آمد «دیر به دیر» به دیدن مادر می‌آیند.
خانم جماعت به دو سال زندان محکوم شده است.

نیگارا افشارزاده

به نوشته خانم محمدی٬ نیگارا افشارزاده، شهروند ترکمنستان پس از یک سال و نیم زندان انفرادی حدود ۶ ماه است که به بند زنان اوین منتقل شده است. او دو سال است که پسر ۸ ساله و دختر ۱۰ ساله خود را ندیده است.

خانم افشارزاده محکوم به تحمل ۵ سال زندان است.

فاطمه مثنی

فرزندان فاطمه مثنی هم برای دیدار پدر و مادر چاره‌ای جز مراجعه به زندان ندارند٬ مادر در زندان اوین است و پدر در زندان رجایی شهر کرج.
فاطمه مثنی که پیش از این هم در دهه ۶۰ و در دوران نوجوانی زندان را تجربه کرده٬ به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

دو فرزند نرگس محمدی همراه پدر در فرانسه هستند و امکان دیدار با مادر را ندارند
دو فرزند نرگس محمدی همراه پدر در فرانسه هستند و امکان دیدار با مادر را ندارند

نرگس محمدی که در دو پرونده به ۶ و ۱۶ سال زندان محکوم شده٬ حس مشترک همه مادران زندانی را «حس محرومیت از بودن در کنار کودکان» عنوان کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG