لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

توجه ویژه پلیس و دستگاه قضایی ایران به "پارتی شبانه"؛ بازداشت ۵۴۵ نفر در کمتر از ۱۰۰ روز


تصویری از صفحه "بچه پولدارهای تهران" که به نظر می‌رسد مربوط به یک پارتی شبانه است
تصویری از صفحه "بچه پولدارهای تهران" که به نظر می‌رسد مربوط به یک پارتی شبانه است

با اعلام بازداشت ۳۴ زن و مرد در یک "پارتی شبانه" در کرمان، تعداد بازداشت‌های صورت گرفته در مهمانی‌ها از خرداد ماه امسال تاکنون به ۵۴۵ نفر رسید.

دادستان کرمان روز دوشنبه هشتم شهریور ماه از دستگیری ۳۴ زن و مرد در یک "پارتی شبانه" خبر داد، که به گفته او با خودروهای " لوکس و گران قیمت" به یک "خانه مجلل" در مرکز شهر رفته بودند.

دادخدا سالاری اتهام‌های دستگیر شدگان را "شرب خمر، ایجاد مزاحمت برای اهالی محل، ارتکاب فعل حرام منجر به جریحه دار شدن عفت عمومی" اعلام کرد.

به نظر می‌رسد نیروی انتظامی و قوه قضائیه ایران در ماه‌های اخیر تمرکز ویژه‌ای بر برخورد با مهمانی‌ها دارند و احتمالا رسانه‌ای کردن اخبار این بازداشت‌ها نیز در راستای همین پروژه است.

این در حالی است که محمد مصطفایی حقوقدان ساکن نروژ به صدای آمریکا می‌گوید که ماده قانونی برای برخورد با پارتی‌ها و مهمانی‌ها در ایران وجود ندارد.

بخشی نظرات این حقوقدان درباره برخورد "غیرقانونی" با مهمانی‌ها را در برنامه روی خط اینجا ببینید و بشنوید.

دور تازه برخورد با مهمانی‌ها در خرداد ماه آغاز شد و دادستان قزوین اعلام کرد که ۳۵ دختر و پسر را به خاطر شرکت در جشن فارغ التحصیلی مختلط که با رقص و نوشیدن مشروبات الکلی همراه بوده، ۹۹ ضربه شلاق زده‌اند تا "درس عبرتی" برای سایرین باشد.

این اقدام واکنش های جهانی را در پی داشت و سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه شنبه ۱۱ خرداد در بیانیه‌ای شلاق زدن این ۳۵ جوان را "غیرقابل پذیرش" و "غیرانسانی" خواند و گفت که این سازمان، اقدام جمهوری اسلامی ایران را "محکوم" می‌کند.

همزمان روزنامه شهروند گزارش داد که پلیس امنیت اخلاقی بندر عباس با رفتن به یک مهمانی، ۲۳ مرد و ۳۹ زن را "با پوشش نامناسب و نیمه‌عریان که درحالت غیرطبیعی درحال رقص و پایکوبی بودند" دستگیر کرده است.

دو روز بعد خبرگزاری قوه قضاییه ایران گزارش داد نیروی انتظامی تهران به فرحزاد، در شمال تهران، رفته و ۷۰ نفر از حاضران یک مهمانی را که مشروبات الکلی مصرف کرده بودند، دستگیر کرده است.

بازتاب گسترده این دستگیری‌ها باعث شد تا عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران موضع‌گیری کند و بگوید که دستگیری‌‌های گسترده اخیر در مهمانی‌‌ها و یک رستوران، به معنای "شیوع فساد" در جامعه نیست، بلکه نشانه فعال بودن نیروی انتظامی و دستگاه قضایی است.

اما بازداشت‌ها همچنان ادامه داشت و دادستان کرمان از دستگیری ۲۱ نفر در یک "پارتی مختلط شبانه" خبر داد.

روز چهارم مرداد ماه رئیس دادگستری شهرستان دماوند اعلام کرد که بیش از ۵۰ دختر و پسر در پارتی شبانه در شهر آبسرد دستگیر شده‌اند و تنها یک روز بعد اعلام شد ۱۵۰ دختر و پسر که برای جشن تولد به یکی از باغ‌های محدوده اسلامشهر رفته بودند، دستگیر شده‌اند.

دامنه بازداشت‌ها به شیراز هم کشیده شد و در ۲۹ مرداد ماه فرمانده نیروی انتظامی شیراز از بازداشت ۶۳ دختر و پسر به گفته او "نیمه‌عریان" در دو پارتی شبانه در آن شهر خبر داد.

در همان روز خبر بازداشت ۲۰ دانشجوی دختر و پسر در یک مهمانی در آمل هم رسانه‌ای شد.

سوم شهریور ماه نیز دادستان گرگان از دستگیری ۴۰ دختر و پسر در "پارتی شبانه" در روستای زیارت استان گلستان خبر داد و آخرین مورد از بازداشت‌ها، مهمانی کرمان بوده است.

مهناز از اراک از تجربه عروسی‌اش و برخورد نیروهای انتظامی می‌گوید:

امید از تجربه دستگیری‌اش در یک مهمانی می‌گوید:

XS
SM
MD
LG