لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۴

ریچارد رتکلیف: نازنین زاغری در راه بهداری زندان اوین از هوش رفت


همسر نازنین زاغری اعلام کرد که این زندانی در راه رفتن به بهداری زندان اوین به دلیل تشدید بیماری عصبی خود از هوش رفته است.

ریچارد رتکلیف در یادداشتی که روز یکشنبه در وبسایت مربوط به جمع آوری امضا برای آزادی نازنین زاغری منتشر کرد، نوشت که دو هفته پیش یک پزشک متخصص اعصاب پس از معاینه خانم زاغری توصیه کرده است که او فورا بستری شود.

نازنین زاغری که سالها پیش به دلیل مشکل مهره های ستون فقرات و گردن تحت عمل جراحی قرار گرفته، به گفته همسرش پس از بازداشت و زندانی شدن بار دیگر با این مشکل روبرو شده است.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که به همراه دختر دوساله خود برای تعطیلات نوروز و دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ماه امسال هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد.

او برای بنیاد خیریه تامسون رویترز کار می‌کرد که وابسته به خبرگزاری رویترز است.

ریچارد رتکلیف نوشته است که مشکلات عصبی و ستون فقرات خانم زاغری پس از آن تشدید شد که ماهها در سلول انفرادی بدون داشتن امکانات مناسب استراحت زندانی بود. حدود یک ماه پیش پزشک زندان اوین پس از معاینه نازنین زاغری و مشخص شدن جابجایی مهره‌های گردن او، دستور معاینه این زندانی توسط پزشک متخصص اعصاب را داد.

به نوشته آقای رتکلیف، خانم زاغری از آن هنگام به شدت از درد گردن، ستون فقرات و بازوها رنج می برد و حتی قادر به تکان دادن دستها و بلند کردن چیزی نیست.

همسر خانم زاغری با اعلام اینکه در ادامه رفت و آمد این زندانی به بهداری زندان، او از حال رفته است، گفت که خانواده خانم زاغری در حال پیگیری دریافت اجازه دادستان برای بستری او در بیمارستان و اجرای دستور پزشک متخصص هستند.

سپاه پاسداران که در بازداشت نازنین زاغری نقش داشت، او را به مشارکت در پروژه‌های «براندازی نرم» متهم، و به عنوان یکی از «سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند» نام برده بود. همسر خانم زاغری اتهامات مطرح شده را به شدت رد کرد.

خانم زاغری در نهایت به پنج سال زندان محکوم شد هر چند سخنگوی دستگاه قضایی ایران رسما اتهام خانم زاغری را اعلام نکرد و تنها از او به عنوان متهم امنیتی یاد کرد.

چندی پیش همسر خانم زاغری با بیان اینکه او ۹ ماه از بازداشت خود را در سلول انفرادی سپری کرد نسبت به وضعیت وخیم جسمی و روحی او ابراز نگرانی کرد. این زندانی امنیتی در حال حاضر در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد.

بسیاری از نهادهای بین المللی حقوق بشر نسبت به وضعیت خانم زاغری ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی او شده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG