لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

اجرای حکم زندان احمد منتظری تعلیق شد


 احمد منتظری
احمد منتظری

گزارش‌ها حاکی از آن است که حکم احمد منتظری، فرزند آیت الله حسینعلی منتظری به تعلیق در آمده است.

احمد منتظری چهارم اسفند ماه برای اجرای حکم ۶ سال زندان بازداشت شد اما پس از ۲۴ ساعت حضور در سلول انفرادی به مرخصی ۸ روزه رفت. از آنجا که مرخصی دادن به زندانی تنها یک روز پس از اجرای محکومیت او در رویه قضایی ایران کم‌سابقه است، باعث برخی گمانه‌زنی‌ها شد.

برخی سایت‌های خبری گزارش دادند که اعطای مرخصی غیرمنتظره به فرزند آیت‌‌اﻟله حسینعلی منتظری با پادرمیانی آیت‌الله شبیری زنجانی، مرجع تقلید شیعه صورت گرفته است.

بنا به این گزارش آقای شبیری در نامه‌ای به سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، اجرای حکم احمد منتظری را «به مصلحت» ندانسته و آقای خامنه‌ای هم با آن موافقت کرده است.

همسر آقای منتظری نیز به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته بود که وزارت اطلاعات نیز با زندانی شدن آقای منتظری مخالف است.

احمد منتظری مرداد ماه امسال و در سالگرد اعدام‌های سیاسی ۱۳۶۷، فایل صوتی دیدار پدرش با اعضای گروه موسوم به «هیات مرگ» را در وبسایت رسمی او منتشر کرد که در آن آیت الله منتظری اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی خواند.

پس از آن، دادگاه روحانیت در مهر ماه امسال در جلساتی غیرعلنی و بدون حضور هیات منصفه و وکیل مدافع، آقای منتظری را محاکمه و به اتهام اقدام عليه امنيت ملى و تبليغ عليه نظام روی هم رفته به تحمل ٢١ سال حبس تعزيرى محکوم کرد اما اعلام شد که ۶ سال از حبس احمد منتظری اجرا می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG