لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

علی لاریجانی: موسوی و کروبی باید فهمشان را درست کنند


لاریجانی با فیگارو مصاحبه می کند
لاریجانی با فیگارو مصاحبه می کند

لاریجانی می گوید آزادی محصوران از گفت و گو نمی گذرد. بلکه از همان طریقی که محصور شدند باید حل شود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی می گوید محصور شدگان باید فهمشان را درست کنند تا آزاد شوند.

لاریجانی این مطلب را در مصاحبه با خبرنگار روزنامه فیگارو در تهران ابراز کرد. او در این مصاحبه به پرسش های فیگارو درباره مسائل گوناگون- از مذاکرات هسته ای و ارتباط با آمریکا تا موضع گیری در قبال سوریه و هالوکاست - پاسخ داد.

سرنوشت مهدی کروبی و میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز موضوع دیگری بود که در این مصاحبه طرح شد. علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار فیگارو که از علت برگزار نشدن دادگاه برای محصوران و یا انجام گفت و گو در این باره می پرسید،
حبس و حصر این سه رهبر معترض به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ را مربوط به قوه قضائیه ندانست و گفت راه آزاد شدن آنان از طریق دادگاه نیست بلکه: «از همان طریقی که محصور شدند، از همان طریق باید موضوع حل شود.»

خامنه ای یا شورای عالی امنیت ملی، مسئول کیست؟
سازمان گزارش گران بدون مرز در بیانیه ای که به مناسبت سومین سال حصر این سه تن منتشر کرده، آیت الله علی خامنه ای را «به عنوان عامل چیرگی خودسری و مصونیت از مجازات در کشور» «تنها مسئول» حبس و حصر این سه تن دانسته و آن را «اقدامی خودسرانه» توصیف کرده است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در دی ماه سال ۱۳۹۱ به روزنامه کیهان گفته بود رهبر ایران مسئولیت برخورد با این افراد را خود برعهده گرفت. به گفته او وقتی که پلیس لیست چهل نفری از رهبران معترضان را برای دستگیری به نزد آقای خامنه ای برد رهبر ایران گفت :«این چند نفر بامن». احمدی مقدم گفته است به این ترتیب رهبر جمهوری اسلامی از برخورد سخت تر با این افراد جلوگیری کرد.

با این حال محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و نامزد ریاست جمهوری در انتخابات ۱۳۹۲، هرگونه دخالت علی خامنه ای در حصر موسوی و کروبی و همسران آنان را رد کرد و گفت این اقدام با تصویب شورایعالی امنیت ملی صورت گرفت. ریاست شورای عالی امنیت ملی با رئیس جمهور است.

پایان حصر: درخواست عفو یا فشارهای مردمی؟
آقای لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار فیگارو در مورد چگونگی آزادی این سه رهبر معترض افزود: «باید فهم آنها به مسائل درست شود.»
پیش تر، وزیر دادگستری دولت حسن روحانی، مصطفی پورمحمدی، گفته بود که پایان حصر این سه تن به درخواست عفو آنان بستگی دارد. او گفته بود:«اگر کسانی که محکوم شدند بخواهند توبه کنند می‌توانند به جامعه باز گردند و بگویند که ما قانون‌مند هستیم و به آرامش کشور پایبندیم و اگر چنین چیزی را اعلام کنند می‌توانند مشمول عفو شوند.»

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و مهدی و فاطمه کروبی، از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حبس و بازداشت خانگی قرار گرفته اند. فاطمه کروبی دو سال پیش از حصر آزاد شد. مهدی کروبی اخبرا پس از چند عمل جراحی به خانه خود بازگشته است، اما غلام حسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه و داستان کل کشور این جابه جایی را دلیل لغو حصر ندانسته و گفته است در وضعیت حصر کروبی هیچ تغییری حاصل نشده است. او همچنین تلاش های سازمان ها و دولت های گوناگون را که در سومین سال حصر آنان خواستار آزادی آنها شده اند، بی فایده شمرده و گفته است:« بی جهت تلاش می کنند و به نتیجه هم نمی رسند».

این در حالی ست که به گزارش سایت کلمه که به میرحسن موسوی نزدیک است، عده ای از روحانیون حوزه علمیه قم با گذاشتن نامه ای بر اینترنت خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری، از او خواسته اند که به وعده انتخاباتی خود درمورد آزادی زندانیان سیاسی و بویژه زهرا رهنوردو میرحسین موسوی و مهدی کروبی وفاکند. این نامه با هدف جمع آوری امضا برای پایان دادن به حصر این سه تن تهیه شده است.
بسیاری از روحایون و طلاب قم و نیز همسر شهید باکری، محمدرضا خاتمی و محمد کیانوش راد از امضاکنندگان این نامه هستند.
XS
SM
MD
LG