لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

لاریجانی: درباره سران جنبش سبز شورای عالی امنیت ملی تصمیم بگیرد


علی لاریجانی توپ رفع حصر را به زمین شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی انداخت
علی لاریجانی توپ رفع حصر را به زمین شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی انداخت
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه یی طولانی با رسانه های داخلی، خواهان رسیدگی به پرونده زهرا رهنورد، میرحسین موسوی، و مهدی کروبی، سران و نمادهای «جنبش سبز» در شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی شده است. «ایسنا» می نویسد:

«لاریجانی در مورد تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف حصرها گفت: "باید این موضوع از طریقی که انجام شده دنبال شود و شورای عالی امنیت ملی باید این موضوع را دنبال کند؛ پس در اختیار دولت است و شورای عالی امنیت ملی باید نظرات مختلف و شرایط کشور را ببیند و بسنجد و در مورد آن عمل کند و باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت."

ریاست شورای عالی امنیت ملی، بالاترین مرجع امنیتی جمهوری اسلامی، با حسن روحانی، رئیس جمهوری، و دبیری آن با دریابان پاسدار علی شمخانی از یاران اوست.

مهدی کروبی، از نزدیکترین یاران آیت الله خمینی و دو بار رئیس مجلس شورای اسلامی، میرحسین موسوی، نخست وزیر ایران در دوران جنگ با عراق، و همسرش، زهرا رهنورد، اندکی بیش از چهار سال است که بی هیچ محاکمه یی در بازداشت خانگی بسر می برند.

آزادی این عده که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۸ اعتراض داشتند و نتیجه آن، اعلام پیروزی مجدد محمود احمدی نژاد را حاصل تقلب می دانستند، یکی از اصلی ترین خواست های کسانی است که در تابستان گذشته به حسن روحانی رای دادند، و او را بر کرسی ریاست جمهوری اسلامی نشاندند.

همزمان، بخش تندرو جناح موسوم به اصولگرا همچنان از ضرورت اعدام یا دست کم ادامه حصر این سه تن، یا بگفته آنان «سران فتنه» یاد می کند.

شماری نیز، از جمله، محسنی اژه یی، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، و مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در کابینه حسن روحانی، آزادی این سه نماد جنبش سبز را مشروط به «اعتراف» و «توبه» آن ها دانسته اند.

از واکنش میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد به این گفته ها اطلاع دقیقی در دست نیست اما مهدی کروبی، آنچنان که محمدتقی کروبی، فرزندش، می گوید، تاکید کرده است که خواهان محاکمه یی علنی است، و نزد هیچ کس نه توبه می کند، و نه اعتراف، مگر در پیشگاه خدا.

*نگاه به همسایه ها، دنبال اروپا

علی لاریجانی در پاسخ به پرسش خبرنگار «حریت»، چاپ ترکیه، درباره داد و ستدهای بازرگانی تهران گفت که از دیدگاه او، نگاه دولت فعلی همکاری بیشتر با همسایه‌هاست. با این حال، او احتمال داد که [در پی توافق در ژنو]، اتحادیه اروپا بار دیگر شریک اول اقتصاد خارجی جمهوری اسلامی شود. بگفته آقای لاریجانی:

"اکنون اقبالی وجود دارد که روابط تجاری ایران و اروپا به جایگاه قبلیش نزدیک شود، ما هم به دنبال آن هستیم امیدواریم در گفت‌وگو‌های بین اتحادیه اروپا با ایران مجال بیشتری ایجاد شود."

*وقت بحث بر سر پروتکل الحاقی نرسیده

علی لاریجانی در پاسخ به این که موضع مجلس در قبال پروتکل الحاقی [دادن اجازه بازرسی های سرزده و از پیش برنامه ریزی نشده ماموران بین المللی از تاسیسات هسته یی یا مشکوک به هسته یی در ایران] چیست، گفت:‌

"در مورد پروتکل الحاقی لازم نیست جلوتر از شرایط حرکت کنیم. هنوز وقت زیادی هست و باید ببینیم آنها [۵+۱] در مسیر کار چطور عمل می‌کنند. وقت مباحثه در مورد پروتکل الحاقی الان نیست."

آقای لاریجانی، همزمان، از حضور نماینده یی از مجلس شورای اسلامی در نشست های مربوط به مسائل اتمی ایران رسماً خبر داد:

" پرونده مذاکرات هسته‌یی همیشه در اختیار شورای عالی امنیت ملی بوده و آنها مسوول پیگیری موضوع هستند بنابراین آنها باید کار را دنبال کنند اما مجلس هم قطعاً موضوع را رصد و پیگیری می‌کند و دستورهای مختلفی در این ارتباط وجود دارد. همچنان‌ که در گذشته هم رئیس کمیسیون امنیت ملی [مجلس] در جلسات مربوط به بررسی این موضوع حضور داشتند، اکنون هم آقای [علاء الدین] بروجردی در این جلسات حضور دارند."


*به گفت و گوهای هسته یی امیدوارم

رئس مجلس شورای اسلامی درباره امیدواری او به گفت و گوهای هسته یی با ۵+۱گفت:

"من دلیلی نمی‌بینم که به مذاکرات هسته‌یی نگاه منفی داشته باشم و اگر طرف‌های خارجی بخواهند موضوع هسته یی را براساس گفت‌وگو حل کنند، شدنی است و در نگرانی‌هایی که در ارتباط با ادامه روند فعالیت‌های هسته‌ای وجود دارد نیز می‌توان گفت‌وگو کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز این آمادگی را دارد و در صورتی که طرف‌های خارجی همین مسیر را دنبال کنند، این مذاکرات می‌تواند به نتیجه برسد و مساله هسته‌ای حل شدنی است."

آقای لاریجانی، بگزارش رسانه های ایران، تاکید کرد:

"اما اگر بخواهند با نگاه تاجرمآبانه به موضوع هسته‌یی نگاه کنند، من فکر نمی‌کنم به این سادگی‌ها قابل حل شدن باشد و اگر این که دنبال این باشند که جمهوری اسلامی ایران را از ادامه روند پرداختن به موضوع هسته‌یی منصرف کنند، بدانند که راه اشتباهی در پیش گرفته‌اند و منصرف کردن ایران از فعالیت‌های هسته‌یی شدنی نیست."
*دوستی پارلمانی ایران و آمریکا هم وقتش نرسیده

خبرنگار روزنامه «ابتکار» از نماینده قم و رئیس مجلس پرسید: « شنیده‌هایی حکایت از آن دارد که قرار است گروه پارلمانی ایران و آمریکا تشکیل شود، آیا شما موافق این امر هستید؟»

لاریجانی پاسخ داد:

"این جزو پیش‌بینی‌های رسانه‌یی است. در این زمینه اقدام عملی وجود ندارد. این موضوع به موقعی نیست و موضوعی در این رابطه فعلاً مطرح نیست. در مورد بحث ارتباط با آمریکا راه طولانی وجود دارد و نمی‌شود در این رابطه جست زد و یک باره به آن پرداخت."

*راه‌حل سیاسی برای سوریه اما نه هر راه حلی

رئیس مجلس شورای ملی درباره آنچه در سوریه می گذرد، گفت که تهران معتقد است تنها از راه های دیپلماتیک و سیاسی می توان بحران سوریه را رفع کرد:

"البته باید توجه شود که گاهی راه‌حل‌های سیاسی برای آن است که بحران جدیدی از طریق سیاسی ایجاد کنند؛ بنابراین، هر راه‌حل سیاسی نمی‌تواند مشکل را حل کند. با احترام گذاشتن به نظرات مردم می‌توان به راه‌حل سیاسی پایدار در موضوع سوریه دست پیدا کرد."

آقای لاریجانی درباره راه حل مورد نظرش و چه گونگی "احترام گزاری به مردم" در سوریه توضیحی نداد.
XS
SM
MD
LG