لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

صدور قرار مجرمیت برای گردشگر فرانسوی زندانی در ایران؛ اتهام: جاسوسی و تبلیغ علیه نظام


بنجامين بریر، گردشگر فرانسوی که در ایران دستگیر و محکوم شده است
بنجامين بریر، گردشگر فرانسوی که در ایران دستگیر و محکوم شده است

در آخرین اقدام علیه اتباع خارجی در جمهوری اسلامی ایران، دادگاهی در مشهد برای بنجامین بریر،‌ شهروند فرانسوی که ده ماه پیش بازداشت شده بود، قرار مجرمیت صادر کرد.

ده ماه پیش بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی پس از آنکه پهپادی را در دشت‌های نزدیک مرز ترکمنستان با ایران به پرواز درآورده بود بازداشت و روز یکشنبه ۹ خرداد ماه، دادسرای مشهد او را به جاسوسی از طریق «عکسبرداری از مناطق ممنوعه» متهم کرد.

سعید دهقان یکی از وکلای این شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران در توئیتر خود نوشت، دادسرای مشهد در دو اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» قرار مجرمیت و برای دو اتهام دیگر موکلش مبنی بر «افساد فی الارض» و «شرب خمر» قرار منع تعقیب صادر کرده است.

بنا بر اطلاعات موجود،‌ مصداق اتهام تبلیغ علیه نظام، درج مطالبی از سوی آقای بریر در شبکه‌های اجتماعی با مضمون «اجباری» بودن حجاب در ایران و «اختیاری» بودن آن در سایر کشورهای اسلامی بوده که آن را متناقض و سئوال برانگیز خوانده است.

آقای دهقان به خبرگزاری رویترز گفت،‌ موکل او در زندان وکیل آباد مشهد است و کارمندان بخش کنسولی سفارت فرانسه نیز با او تماس گرفته‌اند.

پیش از این نیز صدای آمریکا گزارش داده بود که «بنجامین بریر» توریست فرانسوی در شهر مشهد بازداشت شده است و سعید دهقان وکیل مدافع او گفته که اتهامات مطرح شده علیه این توریست فرانسوی متناقض و بی اساس هستند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر به غیر از بنجامین بریر، چندین شهروند اروپایی و آمریکایی دیگر نیز در سال‌های اخیر توسط جمهوری اسلامی به موارد اتهامی مشابه زندانی شده‌اند. پیش از این فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی- فرانسوی نیز به شش سال زندان محکوم شد؛ در حال حاضر نیز شماری از شهروندان دوتابعیتی آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله آنوشه آشوری، ناهید تقوی،‌ سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی،‌ مراد طاهباز، ارس امیری، کامران قادری، جمشید شارمهد، و مسعود مصاحب - در ایران زندانی هستند.

کایلی مور گیلبرت، از شهروند استرالیائی – بریتانیائی نیز بیش از دو سال در ایران زندانی بود، اما چندی پیش در قبال آزادی سه ایرانی متهم به اقدامات تروریستی در تایلند که در این کشوز زندانی بودند،‌ آزاد شد.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG