لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

جزئیاتی از «مزاحمت» قایق‌های تندروی جمهوری اسلامی برای یک کشتی تجاری و واکنش ارتش آمریکا و بریتانیا


در تصویر هوایی سه قایق تندروی ایرانی در کنار کشتی تجاری دیده می‌شود.
در تصویر هوایی سه قایق تندروی ایرانی در کنار کشتی تجاری دیده می‌شود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد نیروهای آمریکا و بریتانیا یکشنبه به درخواست یک کشتی تجاری پاسخ دادند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در حساب توئیتری خود نوشت: کشتی تجاری بخاطر مزاحمت قایق‌های تندروی ایران در تنگه هرمز درخواست کمک کرد.

هرچند نام کشتی تجاری و مالک آن اعلام نشده اما در عکسی که به همراه این توئیت منتشر شده، سه قایق کنار کشتی دیده می‌شود. جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی در توقیف و گروگانگیری کشتی‌های خارجی در خلیج فارس دارد.

گفته شده که ناوشکن آمریکایی و یک ناوچه بریتانیایی به همراه حمایت هوایی تا یک ساعت در عملیات بودند تا اینکه قایق‌های تندروی ایرانی بدون هرگونه برخورد، تعقیب کشتی تجاری را پایان دادند.

ماهیت قایق‌های ایرانی نیز اعلام نشده اما در گذشته نیروی دریایی سپاه در آبهای آزاد مزاحم کشتی‌های تجاری شدند و حتی برخی از آنها مثل یک نفتکش کره جنوبی بیش از دو ماه توقیف کرد.

مقامات جمهوری اسلامی بهانه‌هایی چون «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» و یا «عدم رعایت مسائل محیط زیستی» را دلیل توقیف این کشتی‌ها اعلام می‌کنند.

ابتدای خرداد، نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تفصیل به بررسی افزایش گشت‌زنی‌های ایالات متحده و متحدانش در خلیج فارس در واکنش به توقیف دو نفتکش توسط جمهوری اسلامی پرداخت و نوشت این گشت‌زنی‌ها برای حفظ امنیت کشتی‌رانی بین‌المللی در تنگه هرمز است.

همچنین، اردیبهشت امسال، اداره دریایی وزارت ترابری ایالات متحده با انتشار اخطاریه‌ای خواستار «احتیاط بیشتر» کشتی‌ها به هنگام عبور از خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان تا بیستم اردیبهشت شد.

XS
SM
MD
LG