لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۴

توقیف محموله تسلیحات ایرانی قاچاق در خلیج عمان توسط نیروی دریایی بریتانیا 


نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا از توقیف یک کشتی حامل تسلیحات ایرانی قاچاق خبر داد.
نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا از توقیف یک کشتی حامل تسلیحات ایرانی قاچاق خبر داد.

نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا روز پنجشنبه اعلام کرد که ماه گذشته تسلیحات ایرانی از جمله موشک‌های هدایت شونده ضد تانک را از یک کشتی قاچاقچی در آب‌های بین المللی در خلیج عمان کشف و ضبط کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بازرسی اولیه نشان داد که این بسته‌ها شامل موشک‌های هدایت شونده ضد تانک ایرانی و اجزای موشک‌های بالستیک میان برد بود.

بنابرهمین گزارش، بریتانیا اعلام کرد که این شناور توسط یک هواپیمای تجسسی بدون سرنشین آمریکا و یک هلیکوپتر انگلیسی ردیابی شد، در حالی که در ساعت‌های تاریکی با سرعت بالا در حال حرکت به سمت جنوب ایران بود.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، زمانی که با این کشتی از سوی نیروی دریایی سلطنتی تماس گرفته شد، کشتی ابتدا سعی کرد به سمت آب‌های سرزمینی ایران حرکت کند اما توسط تیمی از تفنگداران دریایی سلطنتی متوقف و سپس آنها سوار قایق کوچک شدند و بسته‌های مشکوک در آن کشف شد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: این اقدام که توسط اچ ام اس لنکستر و نیروی دریایی سلطنتی انجام شد در چارچوب تعهد ما به حمایت از قوانین بین المللی و مقابله با فعالیت‌هایی که صلح و امنیت در سراسر جهان را تهدید می‌کند، بود.

بریتانیا اعلام کرد که بازرسی اولیه نشان می‌دهد که این بسته‌ها شامل موشک‌های هدایت شونده ضد تانک ایرانی و اجزای موشک‌های بالستیک میان‌برد می‌شد و افزود که سازمان ملل را در مورد توقیف مطلع کرده است.

این به دنبال دو توقیف قبلی تسلیحات ایرانی توسط نیروی دریایی سلطنتی در منطقه در اوایل سال گذشته صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG