لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

سپاه پاسداران یک نفتکش را در خلیج فارس توقیف کرد


ویدئوی منتشرشده توسط نیروی دریایی ایالات متحده نشان می‌دهد که نفتکش «نیووی» با پرچم پاناما توسط کشتی‌های سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز محاصره شده است. (۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲)
ویدئوی منتشرشده توسط نیروی دریایی ایالات متحده نشان می‌دهد که نفتکش «نیووی» با پرچم پاناما توسط کشتی‌های سپاه پاسداران ایران در تنگه هرمز محاصره شده است. (۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲)

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، «سنتکام»، در بیانیه‌ای از توقیف یک نفتکش با پرچم پاناما در خلیج فارس خبر داده است.

به نوشته این بیانیه، تانکر نفتی «نیووی» حدود ساعت ۶:۲۰ دقیقه بامداد به وقت محلی روز چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت، هنگام عبور از تنگه هرمز توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شد.

این بیانیه به نقل از نیروی دریایی آمریکا می‌افزاید که این دومین بار است که جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر یک نفتکش را توقیف کرده است.

«سنتکام» گفت که قایق‌های تندروی سپاه پاسداران این نفتکش را وادار به تغییر مسیر و حرکت به سمت آب‌های ساحلی ایران در منطقه بندر عباس کردند.

این دومین توقیف یک نفتکش توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در یک هفته گذشته است. روز پنجشنبه، ۷ اردیبهشت نیز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بعداز ظهر آن روز یک نفتکش حامل پرچم جزایر مارشال را در آب‌های آزاد دریای عمان توقیف کرده بود.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آن اقدام را مغایر قوانین بین‌المللی و برهم‌زننده امنیت و ثبات منطقه‌ای خواند.

طبق این بیانیه، اقدامات ایذایی ایران علیه کشتی‌ها و نقض حقوق ناوبری در آب‌های بین‌المللی، تهدیدی برای امنیت دریایی و اقتصاد جهانی است.

این بیانیه یادآور شده که جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته دست‌کم پنج کشتی تجاری را در منطقه خاورمیانه توقیف کرده است.

تنش‌های دریایی میان ایران و آمریکا در منطقه طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است. ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اواخر فروردین نیز ادعای جمهوری اسلامی درباره وادار کردن یک زیردریایی آمریکا به آمدن بر روی سطح آب هنگام عبور از تنگه هرمز را تکذیب کرده بود.

روز ۹ اردیبهشت خبرگزاری رویترز به نقل از یک شرکت امنیتی دریایی بریتانیا و سه منبع آگاه اعلام کرد که ایالات متحده در روزهای گذشته یک محموله نفتی جمهوری اسلامی را، در فاز اجرایی تشدید تحریم‌ها، مصادره کرده است.

دو روز پیش از آن، در روز پنجشنبه ۷ اردیبهشت، گروهی متشکل از ١٢ سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از او خواسته بودند اجازه مصادره محموله‌های نفت و گاز توقیف‌شده ایران را صادر کند.

XS
SM
MD
LG