لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۴

ونزوئلا با کمک ایران هواپیمای بدون سرنشین می سازد


ونزوئلا از همکاری با ایران و دیگر متحدانش، در ساخت هواپیمای بدون سرنشین خبر داد. هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا ضمن اشاره به گزارش رسانه‌های اسپانیا مبنی بر این که آمریکا درباره تولید هواپیماهای بدون سرنشین در ونزوئلا تحقیق می کند، در شامگاه چهارشنبه گفت:‌ «معلوم است که این کار را می کنیم زیرا (تولید این نوع هواپیما) حق ما است. ما یک کشور آزاد و مستقل هستیم.»

شبکه خبری‌ ای بی‌ سی اسپانیا گزارش داده است که دادستان‌های آمریکایی در نیویورک تولید هواپیماهای بدون سرنشین در ونزوئلا و خرید آنها از ایران را تحت نظر داشته اند.

آقای چاوز در نطقی که برای مقامات ارتش ونزوئلا در وزارت دفاع این کشور ایراد کرد گفت هواپیمای بدون سرنشین در دست تولید، مجهز به دوربین است و تنها برای اهداف دفاعی است. او گفت:‌ «ما قصد نداریم به هیچ کس آسیب بزنیم و هواپیمای بدون سرنشین را با کمک کشورهایی چون چین، روسیه، ایران و دیگر متحدانمان می سازیم.» گفته می شود که ونزوئلا غیر از ساخت هواپیمای بدون سرنشین، پروژه‌های نظامی و تسلیحاتی دیگری نیز دارد.

سخنرانی طولانی هوگو چاوز از طریق تلویزیون دولتی ونزوئلا به شکل زنده پخش شد و طی آن رئیس جمهوری این کشور از طریق تصویر ماهواره‌ای با یک مسئول نظامی ونزوئلا در کارخانه تسلیحات دولتی کاویم ‪(‬Cavim‪)‬ گفت و گو کرد. این فرمانده نظامی در کنار هواپیمای بدون سرنشینی ایستاده بود که ابعاد آن را ۱۳ در ۸ فوت (۴ در ۲ و نیم متر) معرفی کرد که می تواند تا ۱۰ هزار فوت بالا برود و به مدت ۹۰ دقیقه پرواز کند. او گفت ونزوئلا سه عدد از این هواپیما را تولید کرده است. به گفته این فرمانده نظامی:‌ «آنها در ونزوئلا و توسط مهندسانی که در ایران آموزش دیده اند تولید شده اند.»

با افزایش فشارهای آمریکا و دیگر کشورهای جهان بر ایران بر سر برنامه اتمی تهران، هوگو چاوز که سیاست‌های سخت ضد آمریکایی دارد، روابط ونزوئلا با ایران را افزایش داده است. ایران اتهامات غرب مبنی بر این که به دنبال تولید سلاح اتمی است را رد می کند.

در ماه مارس (اسفندماه ) بلاگ نظامی «گزارش اخبار آمریکا و جهان» به نقل از ژنرال داگلاس فریزر از ارتش آمریکا گزارش داد که ایران قصد دارد هواپیماهای درون «با ظرفیت نسبتا محدود» در ونزوئلا و برای ارتش این کشور بسازد که شبیه هواپیماهای درون آمریکایی ScanEagle است. او گفت که این هواپیماها برای «دفاع داخلی» کاربرد دارد.

ایران در ماه دسامبر - حدود هفت ماه پیش - اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را که به خاک ایران تجاوز کرده بود بر زمین نشانده و خواستار عذرخواهی واشنگتن شد.

هوگو چاوز در سخنان اخیر خود همچنین گفت محمود احمدی نژاد و همچنین الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به زودی از ونزوئلا دیدار خواهند کرد. آقای احمدی نژاد پیشتر در ماه ژانویه به کاراکاس رفته بود.

چاوز در بخشی از سخنانش تلویحا به آمریکا و عصبانیت احتمالی این کشور از ساخت هواپیمای درون (بدون سرنشین) در ونزوئلا اشاره کرد:‌ «به زودی یک نفر احتمالا خواهد گفت ونزوئلا دارد بمب اتم می سازد.» به گفته رئیس جمهوری این کشور عضو اوپک، هواپیمای درون می تواند در اکتشافات نفتی و معدنی مورد استفاده قرار گیرد.

هواپیماهای بدون سرنشین مسلح، به یکی از سلاح‌های عمده آمریکا در جنگ علیه طالبان و دیگر نیروهای شبه نظامی در پاکستان بدل شده و خشم دولت پاکستان را برانگیخته است.
XS
SM
MD
LG