لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

حمله پهپاد امریکایی به فرمانده دوم القاعده


مقامهای امنیتی پاکستان روز سه شنبه گفتند ممکن است ابو یحیی اللیبی یکی از استراتژیست های ارشد القاعده و مهمترین شخصیت این شبکه تروریستی بعد از ایمن الظواهری رهبر شبکه، در حمله پهبادهای امریکایی در منطقه قبیله نشین پاکستان کشته شده باشد.

یک مقام آمریکایی نیز گفت حمله روز دوشنبه در منطقه عشایری وزیرستان شمالی، مجتمع ابو یحیی اللیبی را هدف گرفت. اگر مرگ او تایید شود، ضربه ای عمده بر گروه تروریستی القاعده خواهد بود. شبه نظامیان و ساکنان در منطقه می گویند به باور آنها اللیبی هنگام حمله در مجتمع حضور داشته است.

وزارت امور خارجه پاکستان روز سه شنبه ریچارد هوگلند معاون سفیر امریکا را در اسلام آباد فراخواند و «نگرانی جدی خود را از حملات پهپادها در سرزمین پاکستان» به او ابلاغ کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان این حملات را «غیر قانونی، علیه قوانین بین المللی و نقض حاکمیت پاکستان» خواند و آن را «خط قرمز» کشور نامید. پارلمان پاکستان نیز بر «غیر قابل قبول بودن» حملات هواپیماهای بدون سرنشین تاکید کرده اند.


یک تحلیلگر جنوب آسیا در ملبورن به صدای امریکا گفت امریکا احتمالا به حملات ادامه می دهد زیرا در دنبال کردن شبه نظامیان بدون به خطر افتادن نیروهای امریکا کار ساز است.

اللیبی متولد لیبی است و عملیات روزانه القاعده در مناطق قبیله ای پاکستان و نیز ارتباط آن با گروه های وابسته منطقه ای را رهبری کرده است. او در سال ۲۰۰۵ از زندان پایگاه هوایی بگرام گریخت و پیش از آن که در سال گذشته به عنوان معاون رهبر القاعده برگزیده شود، در یک سلسله ویدیوهای تبلیغاتی ظاهر شد. امریکا یک میلیون دلار پاداش برای سر او اعلام کرده است .

در دوران دولت پرزیدنت اوباما بر حملات پهبادی سازمان سیا در پاکستان افزوده شده است.

اگر مرگ ابویحیی توسط پهبادها انجام شده باشد، استدلال امریکا در موثر بودن استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین قوت بیشتری می یابد.

دولت آمریکا بر استفاده از پهبادها علیه مواضع القاعده در یمن نیز افزوده است. بنا به گزارش خبرگزاریها، بعد از خیزشهای مردمی در یمن علیه علی عبدالله رئیس جمهوری سابق، القاعده در این کشور پایگاههایی یافته است.
XS
SM
MD
LG