لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

ایران هواپیمای بی سرنشین را به آمریکا بازنمی گرداند


ایران هواپیمای بی سرنشین را به آمریکا بازنمی گرداند
ایران هواپیمای بی سرنشین را به آمریکا بازنمی گرداند

ایران درخواست آمریکا را برای بازگرداندن هواپیمای بدون سرنشین که تهران می گوید در نزدیکی مرز افغانستان سرنگون شد رد کرده است.

سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه گفت هواپیما در اختیار ایران است.

همچنین رسانه های دولتی به نقل از رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گویند هواپیما امنیت ایران را نقض کرده و آمریکا باید پوزش بخواهد. او گفت آمریکا باید بداند حریم هوایی ایران را در اقدامی که امنیت و صلح جهانی را به خطر می اندازد، نقض کرده است و باید مسئولیت ها و پیچیدگی های این اقدام را قبول کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه در نشستی با خبرنگاران، حاضر نشد درباره « مسائل اطلاعاتی محرمانه» اظهار نظر کند، اما گزارش های خبری حاکی است هواپیما با تجهیزات پیشرفته گریز از رادار یا به اشتباه از افغانستان وارد حریم هوایی ایران شده، یا در مورد برنامه اتمی ایران جاسوسی می کرده است.

آقای اوباما گفت آمریکا درخواست کرده است هواپیما بازگردانده شود و منتظر است ببیند ایرانیان چگونه پاسخ خواهند داد. اما هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت با توجه به رفتار گذشته ایران «انتظار نداریم آنها پاسخ مثبت دهند.»

مقام های ایرانی می گویند هواپیمای بدون سرنشین توسط یک حمله سایبری در داخل مرز شرقی ایران مجبور به فرود شد و کارشناسان نظامی در مراحل نهایی جمع آوری اطلاعات از آن هستند.

کارشناسان دفاعی غربی این ادعا را که ایران قادر خواهد بود از هواپیما نسخه برداری کرده و به تولید انبوه آن بپردازد رد کرده اند و می گویند هواپیما احتمالا دچار نقص فنی خواهد شد.

مقام های آمریکایی این حادثه را شکستی برای برنامه هواپیماهای بی سرنشین در زمانی که تنش برسر برنامه اتمی ایران اوج گرفته است توصیف کرده اند.

هواپیمای آر – کیو سنتینل به گونه ای طرح شده که قادر است در جریان پرواز از رادارهای دشمن بگریزد. لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت دشوار بتوانیم بگوییم ایرانی ها چه اطلاعاتی ممکن است از هواپیما به دست آورند.

XS
SM
MD
LG