لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۲

اوباما: آمريکا از ايران خواسته است هواپيمای بدون سرنشين را برگرداند


اوباما: آمريکا از ايران خواسته است هواپيمای بدون سرنشين را برگرداند
اوباما: آمريکا از ايران خواسته است هواپيمای بدون سرنشين را برگرداند

رئیس جمهوری آمريکا، باراک اوباما، میگويد: ایالات متحده از ايران خواسته است که هواپیمای بدون سرنشین شناسايی را که ايران ادعا می کند از طريق حمله سايبری به زمين آورده است، به آمريکا بازگرداند.

باراک اوباما روز دوشنبه گفت: او نمی تواند در مورد مسائل اطلاعاتی محرمانه ابراز نظر کند، اما آمريکا از ايران درخواست کرده است که هواپيمای بدون سرنشين را بازگرداند و خواهد ديد که ايرانيان چگونه پاسخ خواهند داد.

آقای اوباما طی یک کنفرانس خبری مشترک در کاخ سفید با نخست وزیر عراق نوری المالکی به اين موضوع پرداخت.

تلویزیون دولتی ایران در اواخر هفته گذشته تصاويری از آنچه را که گزارش داد هواپیمای بدون سرنشین آمريکا که اخیرا در داخل مرزهای شرقی ایران سرنگون شده است، نشان داد.

تهران درمورد اين حادثه به سازمان ملل متحد شکایت کرده است و وزارت امور خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران را در اعتراض به اين حادثه، احضار کرد. آمريکا و ایران روابط دیپلماتیک ندارند، و سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

مقامات آمريکا اين حادثه را بعنوان يک شکست عمده در برنامه هواپيمای بدون سرنشين رادار گريز توصيف کرده اند. آنها گفتند: ترس از اينکه ايرانيان تکنولوژی هواپيمای بدون سرنشين را در اختيار چين يا برخی از کشورهای ديگر قرار بدهند، وجود دارد ولی ابراز شک و ترديد کردند که ايرانيان دارای تخصص لازم برای بازيابی هرگونه اطلاعات تجسسی جمع آوری شده مربوط به ماموريت اين هواپيما باشند.

XS
SM
MD
LG