لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

کرونا در ایران | توصیه کارشناسان بهداشتی: مردم مسافرت‌ها را به تعویق بیاندازند 


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

در آستانه فرا رسیدن نوروز و افزایش نگرانی‌ها نسبت به اوج‌گیری دوباره همه‌گیری کرونا، کارشناسان نسبت به مسافرت‌های نوروزی هشدار داده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ایران، در این باره می‌گوید ظرفیت تورهای خارج کشور تکمیل شده است و اگر این مسافرت‌ها انجام شوند احتمال افزایش آمار و ورود زیرمجموعه امیکرون به کشور وجود دار‌د.

خانم محرز یادآوری کرد که سال گذشته تجمعاتی بر پا شد و در نهایت به «پیک وحشتناک دلتا» پس از تعطیلات انجامید.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران نیز از مردم خواسته است که سفرهای نوروزی را به تعویق بیاندازند. احسان مصطفوی با اشاره به نوروز سال گذشته می‌گوید که به رغم آرامش نسبی، «بعد از نوروز شاهد افزایش موارد ابتلا و مرگ بودیم.»

از طرفی، معاونت بهداشت وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور را در هفته منتهی به چهاردهم اسفندماه نزدیک به ۵۸.۳۱ درصد اعلام‌ کرده است که کمترین میزان رعایت مربوط به استان قم بوده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفته است که تضمینی برای رعایت پروتکل‌ها در مشهد در دوران نوروز وجود ندارد. محمد پهلوان ضمن ابراز نگرانی از آغاز «موج سهمگین کرونا» و پیک هفتم، توصیه کرده است که مردم «در حد امکان» در تجمعات نوروز شرکت نکنند.

ابراز نگرانی کارشناسان و توصیه به عدم سفر در نوروز در حالی مطرح می‌شود که ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران امسال محدودیتی برای تردد نوروزی اعمال نکرده است.

معاون وزارت بهداشت اعلام کرده است که پلاک خودروهای در حال تردد، به صورت «هوشمند» و با دوربین بررسی می‌شوند و اگر صاحبان این خودروها سه دز واکسن نزده باشند روزی ۱ میلیون تومان جریمه خواهند شد.

اما وزیر بهداشت ایران گفته است که جریمه افرادی که یک دز تزریق کرده‌اند و هنوز دز دوم‌شان را تزریق نکرده‌اند، با ارائه تست منفی پی‌سی‌آر لغو خواهد شد.

در عین حال، بسیاری نسبت به رعایت همین قوانین نیز تردید دارند.

عده‌ای نیز معتقدند مسئولان بهداشتی کشور تنها می‌خواهند مسئولیت را از خود سلب کنند.

از طرفی، نرخ تزریق دز سوم واکسن در ایران نیز همچنان پایین است و حدود ۲۸.۵ درصد برآورد می‌شود.

[منابع: رسانه‌های ایران]

XS
SM
MD
LG