لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۸

کرونا در ایران | هشدار در مورد وقوع «پیک هفتم» در بهار 


در حالی که ستاد ملی مقابله با کرونا سفرهای نوروزی را برای خودروهایی که صاحبانشان سه دز واکسن زده‌اند بلامانع دانسته است، یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از مردم می‌خواهد به سفرهای نوروزی نروند.

حمید سوری در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت پیک هفتم کرونا ممکن است بهار سال آینده رخ دهد. او همچنین از والدین خواسته است که فرزندانشان را برای خرید بیرون نبرند.

به گفته مقامات بهداشتی ایران، در پیک ششم کرونا، ۲۰ درصد موارد ابتلا را کودکان تشکیل می‌دهند.

بسیاری از کارشناسان از اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا تنها برای راننده‌های خودروهای مسافر محدودیت واکسن گذاشته و برنامه‌ای برای کنترل وضعیت سرنشینان این خودروها ندارد ابراز نگرانی کرده‌اند.

بابک عشرتی، متخصص اپیدمیولوژی، به روزنامه جام‌جم می‌گوید اگر مسئولان کشور سفر رفتن را بدون مانع اعلام می‌کنند بهتر است آموزش‌های لازم به منظور چگونه سفر رفتن را نیز به شهروندان ارائه دهند.

در عین حال، بسیاری معتقدند شلوغی مراکز خرید در آستانه نوروز نیز ممکن است منجر به شیوع گسترده‌تر ویروس شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان نسبت به «عادی‌انگاری» در ایام نوروز هشدار داده است. سعید کساییان می‌گوید شرایط خریدهای پایان سال ممکن است منجر به پیک جدید شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز پیش‌بینی کرده است که پیک ششم ، نوروز امسال نیز ادامه داشته باشد. پژمان عقدک گفت: «با توجه به تعداد بیماران بستری در بخش‌های آی سی‌یو بیمارستان‌ها باید احتمال مرگ‌ومیر را در نظر بگیریم.»

آمار رسمی نشان می‌دهد هنوز حدود شش تا هشت میلیون نفر افراد واجد شرایط در ایران واکسینه نشده‌اند.

مقامات بهداشتی شماری از استان‌ها نیز از پایین بودن میزان تزریق دز سوم واکسن خبر داده‌اند که بر اساس کل جمعیت ۸۴ میلیونی، هنوز به ۳۰ درصد نرسیده است.

XS
SM
MD
LG