لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

وضعیت شیوع کرونا در ایران؛ افزایش تعداد مرگ ومیرهای روزانه


کرونا در ایران - تسنیم
کرونا در ایران - تسنیم

در حالی که آمارهای رسمی در ایران از کاهش نسبی تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ حکایت دارد، شمار روزانه قربانیان همچنان بالا است.

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۱۵ اسفندماه اعلام کرد که طی شبانه روز گذشته ۲۰۱ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و بیش از ۵۵۰۰ بیمار نیز شناسایی شدند.

تعداد بیمارانی که هم اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند، ۳۷۲۲ نفر اعلام شده است.

با احتساب موارد جدید، مجموع جان‌باختگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران به حدود ۱۳۸ هزار تن و تعداد کل مبتلایان به بالای هفت میلیون نفر رسیده است.

آماری که صحت و دقت آن مورد تردید جدی کارشناسان و پزشکان قرار دارد.

سازمان نظام پزشکی ایران پیشتر آمارهای واقعی را سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت ارزیابی کرده بود.

با نزدیک شدن ایام نوروز و مراسم مربوط به آن - از خرید عید و دید و بازدیدها گرفته تا سفرهای نوروزی - مسئولان وزارت بهداشت نسبت به اوج گرفتن دوباره آمارها ابراز نگرانی می‌کنند.

حمید سوری، از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، به تازگی از مردم خواست که حد امکان در ایام نوروز سفر نکنند و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.‌

در حال حاضر ۱۴۸ شهر ایران در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا قرار دارند و وضعیت ۱۹۶ شهر دیگر نیز نارنجی است.

وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مربوط به کرونا اعلام کرد که در حال حاضر میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در ایران ۵۸ درصد است.

هم اکنون سویه غالب کرونا در ایران «اُمیکرون» است، اما به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران، در میان بستری‌شدگان افراد مبتلا به سویه «دلتا» نیز دیده می‌شوند.

در ایران نزدیک به ۲۴ میلیون نفر دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG