لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

کشف یک بدافزار جدید؛ فعالان حقوق بشر ایرانی در تیررس هکرهای حکومتی


هکرهای وابسته به حکومت ایران یک بدافزار(Malware) طراحی کرده‌اند که سیستم عامل‌های مک را هدف قرار می‌دهد و تاکنون تعدادی از کاربران ایرانی در داخل و خارج ایران را به دام انداخته است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از کالین اندرسون محقق امنیت اینترنت گزارش داده که این بدافزار اخیرا «کامپیوتر‌های فعالین حقوق بشر ایرانی را هدف گرفته است».

به گفته آقای اندرسون، این بدافزار «از نظر فنی چندان در سطح بالایی طراحی نشده است» اما با توجه به این که کاربران سیستم عامل مک این سیستم‌ها را «امن» می‌دانند باید به آنها هشدار داد.

بنا بر این گزارش بدافزار طراحی شده توسط این هکرهای ایرانی MacDownloader نام دارد و با به سرقت بردن رمز کامپیوتر کاربر،‌ صفحه‌ای جعلی را ایجاد و نمایش می‌دهد تا کاربر را فریب داده و رمز ورود به رایانه‌ او را دریافت کند. پنهان شدن در دو قالب فایل جعلی نصب برنامه فلش(Flash Player) و حذف کننده تبلیغات آنتی‌ویروس بیت دیفندر(Bitdefender Adware Removal Tool) هم یکی دیگر از راه‌هایی است که باعث به سرقت رفتن اطلاعات آنلاین و آفلاین کاربران می‌شود.

کارلین اندرسون با تاکید بر این که «داشتن یک ضد ویروس به تنهایی برای محافظ در برابر بدافزار‌ها کافی نیست» توضیح داده است: «راه حل ساده‌ای وجود ندارد اما بهترین کاری که کاربران می‌توانند بکنند این است که مراقب نرم‌افزار‌هایی که دانلود می‌کنند باشند و همچنین در مورد ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنند با احتیاط عمل کنند.»

بدافزار به مجموعه‌ای از برنامه‌های مخرب رایانه‌ای گفته می‌شود که به سیستم عامل خسارت وارد کرده و یا اطلاعات کاربران را می‌دزدند. ویروس‌های رایانه‌ای یک نمونه از بدافزارها هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG