لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

بازگشت ویروس «شمعون» به سامانه‌های دولتی عربستان پس از چهار سال


عربستان سعودی از نفوذ دوباره یک ویروس کامپیوتری مخرب، که حدود چهار سال پیش به سامانه‌ شرکت دولتی نفت آن کشور حمله کرده بود، خبر داده و گفته است این بار دست کم یک تاسیسات پتروشیمی را هدف گرفته است.

پس از حمله ویروس «شمعون» به سامانه کامپیوتری آرامکو در سال ۲۰۱۲ میلادی، ریاض مظنون اصلی را تهران معرفی کرد؛ چرا که تاسیسات غنی سازی اورانیوم ایران به تازگی هدف حمله ویروس «استاکس نت» قرار گرفته بود.

با این حال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، با وجود تنش میان این دو قدرت منطقه‌ای، هنوز مشخص نیست چه گروهی یا چه کشوری مسئول بازگشت دوباره این ویروس مخرب به شبکه کامپیوتری عربستان سعودی است.

بر اساس گزارشی که تلویزیون دولتی عربستان روز دوشنبه پخش کرد، ظاهرا ۱۵ آژانس دولتی و خصوصی تحت نفوذ شمعون قرار گرفته‌اند؛ از جمله وزارت کار که اعلام کرده با همکاری وزارت کشور در حال مهار ویروس است.

به نوشته آسوشیتدپرس، سامانه رایانه‌ای شرکت شیمیایی «صداره»، سرمایه گذاری مشترک آرامکو و شرکت آمریکایی «داو کمیکال»، نیز به دلیل بروز اختلال غیرفعال شده و به گفته سخنگوی آن روز سه شنبه نیز غیرفعال ماند.

به گفته سامی امین، ویروس مهاجم عملکرد تاسیسات آن شرکت را تحت تاثیر قرار نداده است. وی از ذکر جزئیات بیشتر خودداری کرد.

ایران در سال ۲۰۱۲ اتهام عربستان مبنی در دست داشتن در حمله سایبری به آرامکو را رد کرده بود. آن اتهام زمانی مطرح شد که تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران هدف حمله ویروس مخرب «استاکس نت» قرار گرفته بود، و عربستان معتقد بود تهران در اقدامی تلافی جویانه دست به این کار زده است.

هر چند گمان می‌رود آمریکا و اسرائیل پشت حمله استاکس نت به ایران باشند، اما اختلاف تهران با ریاض، همپیمان کلیدی واشنگتن که با بالا گرفتن تنش با ایران روابط نزدیکی با اسرائیل برقرار کرده است، دلیلی برای طرح اتهام عربستان علیه ایران است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG