لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

اوباما ژنرال متهم به درز اسرار حمله سایبری استاکس نت به ایران را بخشید


ژنرال بازنشسته جیمز کارترایت در حال ورود به یکی از جلسات دادگاه
ژنرال بازنشسته جیمز کارترایت در حال ورود به یکی از جلسات دادگاه

در حالیکه بعد از بخشش برخی زندانیان توسط باراک اوباما، خیلی ها به بخشش «چلسی منینگ» خبررسان ویکی‌لیکس در افشاگری هایش توجه کرده اند، اما یکی از کسانی که مورد بخشش روز سه شنبه رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفت، یک ژنرال آمریکایی است که به خاطر درز اسرار حمله سایبری استاکس نت به ایران مورد بخشش قرار گرفته است.

روز سه شنبه کاخ سفید در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما با استفاده از اختیارات ریاست جمهوری خود محکومیت ۲۰۹ زندانی را تخفیف داد.

رویترز در گزارشی نوشت یکی از کسانی که مورد بخشش قرار گرفت، جیمز کارترایت ژنرال بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و معاون سابق رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا است.

آقای کارترایت از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بود و گفته شده او از عوامل اصلی طراحی عملیاتی با نام بازیهای المپیک بوده است. این عملیات حمله ویروسی استاکس نت به برنامه هسته‌ای ایران بود که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت.

ژنرال کارترایت در کنار باراک اوباما - ۲۰۱۱
ژنرال کارترایت در کنار باراک اوباما - ۲۰۱۱

پیش از این دیوید سنگر در این کتابی درباره چگونگی حمله سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران به وسیله ویروس «استاکس نت» پرداخته بود و بعد از آن بود که دادگستری آمریکا بازجویی از این ژنرال را آغاز کرد. هرچند او گفته که منبع دیوید سنگر نبود، اما این ژنرال اتهام اظهارات کذب و تلاش برای گمراه کردن آنها در یک پرونده را پذیرفته است.

کارترایت اواخر سال گذشته پذیرفت که برای گمراه کردن مأموران پلیس فدرال آمریکا تلاش کرده است. این ماموران در خصوص درز اطلاعات مرتبط با حملات سایبری علیه ایران تحقیق می‌کردند.

بعد از این اعتراف، وکلای او خواستار زندان نرفتن کارترایت شده بودند و پیشنهاد ۶۰۰ ساعت خدمات عمومی داده بودند اما دادستان خواستار دو سال زندان برای او شده بود.

با بخشش آقای اوباما، کارترایت دیگر زندانی نمی شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG