لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

رییس پدافند غیرعامل ایران از کشف بدافزار در کامپیوترهای پتروشیمی خبر داد


 غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران
غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران

یک مقام ارشد نظامی ایران روز شنبه از شناسایی یک بدافزار در سامانه کامپیوتری برخی مجتمع های پتروشیمی در کشور خبر داد و ایالات متحده را متهم به اقدام به خرابکاری در زیرساخت های صنعتی ایران کرد.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل نوشت، این ویروس ها چند واحد از مجموعه های پتروشیمی ایران را درگیر کرده بودند، که به گفته او به موقع مهار شدند.

وی با بیان این که منشاء ورود این بدافزارها به مجتمع های پتروشیمی نرم افزارهای وارداتی بوده و هنگام نصب آلودگی ایجاد کردند، گفت در برخی از این محصولات آلودگی ویروسی به صورت نهادینه طراحی شده بودند.

به گزارش ایرنا، آقای جلالی در ادامه گفت، چندی پیش آمریکایی ها مدعی کاشت ایمپلنت ها در زیرسازهای صنعتی کشور شده بودند، که البته ناموفق عمل کردند؛ چرا که ما آنها را کشف و غیرفعال کردیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران در عین حال ارتباط بین عملکرد این بدافزارهای ادعایی با آتش سوزی های اخیر در پتروشیمی ماهشهر را رد کرد؛ اما گفت همواره در منطقه تهدیداتی وجود دارد که باید آماده سازی هایی در این زمینه انجام شود.

هفدهم تیر ماه واحد پتروشیمی سینای ماهشهر دچار آتش سوزی شد و حدود ۶۰ میلیون یورو خسارت برجای گذاشت. دومین حادثه در یکی دیگر از واحدهای پتروشیمی ماهشهر رخ داد که گفته می شود ۱۷۰ میلیارد ریال خسارت وارد کرده است.

مقام های ایرانی احتمال خرابکاری در این حوادث را رد کرده اند و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته است علت بروز این حوادث ممکن است برخی عادت های رفتاری یا دستورالعمل های اجرایی باشد، که یا اصلا اجرا نمی شوند، یا ناقص اجرا می شوند.

با این حال حملات سایبری به مراکز هسته ای ایران سابقه داشته و از این رو مقام های امنیتی و دفاعی ایران می گویند همواره این موارد را مد نظر دارند. نفوذ ویروس استاکس نت به مرکز غنی سازی اورانیوم در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی یکی از نمونه های معروف حملات سایبری به مراکز هسته ای ایران است.

XS
SM
MD
LG