لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

خطیب‌زاده: صحبت مستقیمی با ایالات متحده نداشته‌ایم


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید در این ماه‌ها صحبت مستقیمی با ایالات متحده انجام نشده بلکه پیام‌ها با واسطه انریکه مورا بوده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۹ آذر در نشست خبری ادعا کرد: «برخی پیام‌ها به واسطه انریکه مورا به صورت مکتوب و غیرمکتوب از ابتدای گفت‌وگوها در وین در خصوص موضوعات مذاکراتی - نه چیزی بیش از آن - دریافت و جواب‌ها هم در جا داده شده است.»

خطیب‌زاده درباره مطلب روزنامه کیهان درباره غنی‌سازی ۹۰درصدی اورانیوم در ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین گفت: «سطح، میزان و کیفیت غنی‌سازی ایران مبنی بر نیازهای صلح‌آمیز هسته‌ای ایران است و همه اقداماتمان را تاکنون براساس اطلاع آژانس انجام داده‌ایم و در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۶ آذر در نشستی در شورای روابط خارجی در واشنگتن با بیان این که مذاکرات برای احیای برجام به خوبی پیش نمی‌رود، گفته است: «ما هم از طریق اروپایی‌ها و هم به طور مستقیم با ایران تماس داشته‌ایم. دیدگاه‌مان در مورد پیشرفت مداوم برنامه، و زنگ خطری را که به صدا در آورده است، بیان کردیم. نمی‌خواهم به طور علنی پیامی را که منتقل کردیم بگویم زیرا معتقدم ایران آنها را درک می‌کند.»

همچنین، یک مقام ارشد دولت آمریکا شامگاه جمعه ۲۶ آذر پس از توقف موقت مذاکرات، دور هفتم گفت‌وگوها را بهتر از آن چه که احتمال داشت، اما بدتر از آن چه می‌توانست باشد، توصیف کرد.

این مقام آمریکایی گفت ایران کاملا از نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی آگاه است و حتی روسیه و چین نیز به نمایندگان دولت رئيسی گفته‌اند که نگران پیشرفت در فعالیت‌های جمهوری اسلامی هستند و می‌خواهند واشنگتن و تهران هر دو هر چه زودتر به چارچوب برجام بازگردند. به گفته او، ایران از خط قرمز کشورهای مذاکره‌کننده هم کاملاً آگاه است.

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده نیز درباره ادامه مذاکرات هسته‌ای گفت، مقامات تهران در آخرین دور متوجه شدند که اروپاییان، و حتی روس‌ها و چینی‌ها، همگی در یک جبهه هستند و خروج از تحریم‌ها تنها با پیروی کامل از برجام محقق می‌شود. به گفته او، ایرانی‌ها به این درک رسیدند که آنها طرف منزوی در این مذاکرات هستند.

XS
SM
MD
LG