لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

حمله با گازهای ناشناخته به مدرسه‌های زاهدان، چابهار، گناوه و کرمان رسید


دانش‌آموزان مسموم شده بر اثر حمله با گاز ناشناخته به مدرسه زینب بندر گناوه استان بوشهر. عکس: ۱۵۰۰تصویر
دانش‌آموزان مسموم شده بر اثر حمله با گاز ناشناخته به مدرسه زینب بندر گناوه استان بوشهر. عکس: ۱۵۰۰تصویر

حمله با گازهای ناشناخته به مدرسه‌ها در ایران به زاهدان، چابهار، گناوه و کرمان نیز رسید و ده‌ها دانش‌آموز را راهی بیمارستان کرد. این نخستین حملات این چنینی در استان سیستان و بلوچستان است.

به گزارش «کمپین فعالین بلوچ» روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند، با «انتشار گازهای سمی» در دبستان مهدیه و دبیرستان قریشی مسمومیت «صدها دانش‌آموز» را موجب شد. به نقل از منبع مطلع گزارش داده شد که دانش‌اموزان دچار حالت تهوع، خفگی، استفراغ، و بیهوشی شدند.

شمار دانش‌آموزان آسیب‌دیده در گزارش «کمپین فعالین بلوچ»، «صدها نفر» و وضعیت آنها «وخیم» اعلام شده، اما بنا بر گزارش‌های رسمی «۴۱ تن» مسموم شده‌اند.

«کمپین فعالین بلوچ» که اخبار مربوط به بلوچ‌ها را پوشش می‌دهد، در گزارشی دیگر اعلام کرد که روز دوشنبه ۱۵ اسفند نیز «۳۰۹ دانش‌آموز دبستان دختران اندیشه زاهدان به دلیل انتشار گازهای سمی راهی بیمارستان امام علی شدند.»

در گزارشی دیگر، حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» که اخبار اعتراضات و نقض حقوق بشر در ایران را دنبال می‌کند، از «حمله شیمیایی» به دبیرستان دخترانه رحیمی و دبستان دخترانه رقیه در شهرستان انار استان کرمان در روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند خبر داد و نوشت: «حال برخی دانش‌آموزان نامناسب است.»

بر اساس این گزارش، مسئولان دبیرستان رحیمی در مدرسه را «قفل» کردند و اجازه ندادند دانش‌آموزان از مدرسه خارج شوند.

بر اساس یک گزارش شهروندی دیگر، مدرسه زینب در بندر گناوه استان بوشهر نیز روز سه‌شنبه با «حمله شیمیایی» مواجه شد.

همچنین، به گزارش «کمپین فعالین بلوچ»، دانش‌آموزان مدرسه دخترانه در «روستای رمین چابهار» نیز با «استنشاق گازهای سمی» مسموم شدند و «نیروهای نظامی» با حضور در مدرسه «درها را بسته و به کسی اجازه ورود و خروج» نداده است.

این حمله‌ها از روز نهم آذر در هنرستانی در قم آغاز شده و اکنون به اغلب استان‌های ایران کشیده شده است.

روز دوشنبه عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی مسمومیت دانش‌آموزان اعلام کرده که ۵ هزار نفر بر اثر حمله با گازهای ناشناخته به مدرسه‌ها مسموم شده‌اند و معاون وزارت بهداشت نیز گفته ممکن است ماده اصلی در حمله‌ها جامد باشد نه گاز.

وزارت کشور هم کسانی را که اطلاع‌رسانی‌ می‌کنند به برخورد قضایی تهدید کرده است.

در چهارمین ماه حمله‌های سریالی به مدارس که منجر به مسمومیت دستکم «۵ هزار نفر» شده، قوه قضاییه جمهوری اسلامی علیه برخی از رسانه‌های پیگیری کننده این موضوع، «اعلام جرم» کرد.

XS
SM
MD
LG