لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

تداوم حمله به مدارس | اژه‌ای: مسموم‌کنندگان دانش‌آموزان «مفسد فی الارض» هستند؛ استقرار گشت‌های پلیس


مدارس دخترانه در مسمومیت‌های سریالی هفته‌های اخیر در ایران هدف این حملات بوده است.
مدارس دخترانه در مسمومیت‌های سریالی هفته‌های اخیر در ایران هدف این حملات بوده است.

از ساعات آغازین روز دوشنبه، مانند دو روز گذشته، خبرها و تصاویر زیادی از شهرها و مدارس مختلف در ایران منتشر شده که حکایت از ادامه حمله به مدارس و مسمومیت‌های سریالی در ایران دارد.

رییس قوه‌ قضاییه جمهوری اسلامی همزمان با ادامه حملات گازی و مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس کشور در سخنانی اعلام کرد که «طبق تعریف قانون عوامل مسمومیت دانش آموزان مفسد فی الارض هستند.»

به گزارش رسانه‌های ایران، اعلام موارد حمله به مدارس و مسموم شدن دانش‌آموزان امروز دوشنبه پانزدهم اسفندماه نیز ادامه داشت و تاکنون در مناطق مختلفی از جمله ایلام، سمنان، لارستان، شاندرمن، کوهدشت، شوش و قوچان گزارش شده است.

ساعتی پس از آنکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پس از هفته‌ها به ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان واکنش نشان داد و گفت که «اگر مسمومیت اثبات شود، باید عوامل به اشد مجازات برسند»، برخی دیگر از مقامات حکومت ایران نیز با صراحت بیشتری یه اظهار نظر در این زمینه پرداختند.

در همین راستا، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در سخنانی گفت که در صورت «دستگیر شدن» عوامل مسمومیت دانش‌آموزان، پرونده عوامل آن «به صورت ویژه و خارج از نوبت» رسیدگی خواهند شد.

به گفته رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی «مباشر، مسبب، شریک و هر کسی که به نحوی از انحا در مسمومیت دانش‌آموزان دخالت دارد» به «اشد مجازات» می‌رسد.

از سوی دیگر، سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس جمهوری اسلامی از استقرار «گشت‌های ویژه و تخصصی ثابت و سیار» در اطراف «مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی» خبر داده است.

این مقام ارشد انتظامی جمهوری اسلامی از دانش‌آموزان خواسته است تا در صورت «مشاهده هرگونه موارد مشکوک»، به مرکز فوریت‌های پلیسی «۱۱۰» زنگ بزنند.

از سوی دیگر، شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» تایید کرده است که این اقدامات ماه‌های اخیر در بسیاری از مدارس و برخی خوابگاه‌های دانشجویی «کاملاً یک حرکت سازمان‌یافته است.»

با این وجود، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نیز مدعی شده است که «انگار بعضی داخلی‌ها، بدشان نمی‌آید بگویند مسمومیت‌ها، کارِ نظام است!»

این مقام ارشد سپاه پاسداران ضمن تهدید رسانه‌ها گفته است: «برخی از اصحاب رسانه همگام با دشمنان می‌تازند و نقاط عطف سربلندی ملت را تبدیل به نقاط ضعف می‌کنند.»

این تهدید روزنامه‌نگاران در شرایطی است که سه ماه پس از آغاز مسمومیت‌های سریالی در ‎ایران، مقامات ‎جمهوری اسلامی بدون شناسایی عاملان آن، روز گذشته چهاردهم اسفندماه یک خبرنگار محلی و مدیر «وب‌سایت قم‌نیوز» به نام علی پورطباطبایی که این حمله‌ها را در شهر قم پیگیری می‌کرد، بازداشت کردند.

بنابر گزارش‌هایی که از صبح دوشنبه منتشر شده، از جمله تفاوت‌های امروز افزایش گزارش‌ها از حمله به مدارس پسرانه است. حساب «۱۵۰۰ تصویر» با انتشار تصاویر و گزارش‌های متعدد خبر از گسترش این حملات به «شهرهای کوچک و روستاها» داده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از شهرهای اندیمشک، کیش، شوش، گچساران، یزد، سلماس، شاندرمن، ماسال، شیراز، قوچان، نیشابور، خدابنده، تهران و گرگان خبرهایی منتشر شده که حاکی از حملات مشابه‌ای است.

XS
SM
MD
LG