لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

ند پرایس: مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز در ایران بی‌وجدانی است


US Ukraine Russia
US Ukraine Russia

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز دوشنبه در واکنش به مسمو‌م‌سازی سریالی دانش‌آموزان در ایران گفت: «مسموم کردن دختران دانش‌آموز بی‌وجدانی است و باید فوراً متوقف شود.»

ند پرایس، در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا که آیا آمریکا از تحقیقات بین‌المللی در این رابطه حمایت می‌کند یا حاضر است خود در این خصوص گام بردارد؟ گفت: «اگر روشن شد که مسموم کردن دختران و زنان بخاطر شرکت آنها در اعتراضات است، آنگاه جزو وظايف گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تا تحقیقات مربوطه را انجام دهد».

از اظهارات پرایس این گونه برمی‌آید که مقامات وزارت خارجه آمریکا ویدئوهایی را که در شبکه های اجتماعی از مسموم کردن دختران دانش‌آموز منتشر می‌شود، دیده‌اند.

او گفت: «ما با چشم خودمان، گزارشها و ویدئوهای مربوطه را دیده و شرح وقایع را هم شنیده‌ایم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده با خانواده‌‌هایی که به هر شکلی تحت تأثیر این وقایع قرار گرفته‌اند، ابراز همدردی کرد.

پرایس گفت از «آن چه مقامات ایران انجام می‌دهند مانند دستگیری خبرنگارانی که در این زمینه خبررسانی کرده‌اند، ارعاب والدین و دست‌اندرکاران حرفه پزشکی بهت زده شده‌ایم.»

او بار دیگر خواست که این حملات متوقف شده و مرتکبین آنها به جزای اعمالشان برسند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که جهان نظاره‌گر رخدادهای درون ایران است. او گفت بر اساس اطلاعاتی که از ایران برسد دولت بایدن «به دنبال راهی مناسب و مؤثر خواهد بود.»

گفتنی است واکنش‌های متناقض مقامات ایران به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان ادامه دارد؛ عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی مسمومیت دانش‌آموزان گفته تاکنون ۵ هزار نفر مسموم شده‌اند و معاون وزارت بهداشت گفته ممکن است ماده اصلی در حمله‌ها جامد باشد نه گاز.

همزمان، وزارت کشور کسانی را که اطلاع‌رسانی‌ می‌کنند به برخورد قضایی تهدید کرده است.

روز دوشنبه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد «بخشی از دانش‌آموزان» با «یک ماده تحریک‌کننده عمدتا استنشاقی» مواجه شدند و «اضطراب و نگرانی» به بخش دیگری از دانش‌آموزان که «کنار» آنها بودند، منتقل شده است.

XS
SM
MD
LG