لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

کاخ‌سفید ارتباط احتمالی مسموم‌شدن دختران در ایران با تلاش آنها برای تحصیل را «شرم‌آور» خواند


کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید. آرشیو
کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید. آرشیو

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در پاسخ به سووالی که آیا دولت جو بایدن اطلاعات به‌روزی در مورد مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ایران به دست آورده گفت: مسمومیت دانش‌آموزان دختر در سراسر ایران امری عاری از وجدان است.

او افزود: ما از نزدیک این وضعیت نگران‌کننده‌ را که در حال حاضر در ایران می‌بینیم دنبال می‌کنیم. ادامه مسمومیت دختران دانش‌آموز در سراسر ایران، امری غیر وجدانی است.

ژان پی‌یر ادامه داد: اگر این مسمومیت‌ها مربوط به شرکت در اعتراض باشد، باید یک پاسخگویی مستقل و معتبر برای مسئولین وجود داشته باشد و این در حیطه مأموریت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی سازمان ملل در مورد ایران خواهد بود که تحقیق کند.

سخنگوی دولت بایدن ادامه داد: زنان و دختران در همه جا از حق اساسی برای آموزش برخوردارند. بارها و بارها نشان داده شده است که وقتی زنان و دختران آموزش ببینند و می‌توانند به اقتصاد کشورشان کمک کنند، و این به نفع کل جامعه است

او ادامه داد: بنابراین این احتمال وجود دارد که دختران در ایران صرفاً به دلیل تلاش برای تحصیل مسموم شوند که شرم‌آور و غیرقابل قبول است، دلهای ما با قربانیان و خانواده‌های آنهاست. این اقدامات غیرقابل قبول و غیر وجدانی است.

واکنش‌های متناقض مقامات ایران به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان ادامه دارد؛ عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی مسمومیت دانش‌آموزان گفته تاکنون ۵ هزار نفر مسموم شده‌اند و معاون وزارت بهداشت گفته ممکن است ماده اصلی در حمله‌ها جامد باشد نه گاز.

همزمان، وزارت کشور کسانی را که اطلاع‌رسانی‌ می‌کنند به برخورد قضایی تهدید کرده است.

روز دوشنبه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد «بخشی از دانش‌آموزان» با «یک ماده تحریک‌کننده عمدتا استنشاقی» مواجه شدند و «اضطراب و نگرانی» به بخش دیگری از دانش‌آموزان که «کنار» آنها بودند، منتقل شده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG