لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

اعلام جرم دادستانی علیه چهره‌های سیاسی و رسانه‌ها به دلیل پیگیری مسمومیت‌های سریالی


تاکنون و پس از گذشت ماه‌ها از بروز حملات به مدارس و دانش‌آموزان، هنوز هیچ یک از عاملان احتمالی دستگیر یا معرفی نشده‌اند.
تاکنون و پس از گذشت ماه‌ها از بروز حملات به مدارس و دانش‌آموزان، هنوز هیچ یک از عاملان احتمالی دستگیر یا معرفی نشده‌اند.

در چهارمین ماه حمله‌های سریالی به مدارس که منجر به مسمومیت دستکم «۵ هزار نفر» شده، قوه قضاییه جمهوری اسلامی علیه برخی از رسانه‌های پیگیری کننده این موضوع، «اعلام جرم» کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران امروز گفته است در ارتباط با موضوع حملات اخیر به مدارس و مسمومیت دانش‌آموزان، علیه «صادق زیباکلام، رضا کیانیان و آذر منصوری و مدیران رسانه‌های هم‌میهن، رویداد۲۴ و شرق» اعلام جرم صورت گرفته و «پرونده قضایی» تشکیل شده است.

از آبان‌ماه و آذرماه امسال همگام با اعتراضات سراسری که بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان نیز با آن همراهی کردند، گزارش‌هایی از «بروز مسمومیت در برخی مدارس» در تعدادی از رسانه‌های ایران انتشار یافت که طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر بر تعداد آن بشدت افزوده شد و بیش از یکصد نقطه در کشور را در بر گرفت.

پس از انکار و فرافکنی فراوان مقامات و چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر، در آخرین تحول کمیته‌ای که مقامات حکومتی اعلام کرده‌اند برای «بررسی علمی» این موضوع تشکیل شده، پانزدهم اسفندماه تایید کرد که بخش قابل توجهی از دانش‌آموزان ایرانی با «عاملی» که نام آن را نبرد، مورد مسمومیت و یا در معرض حمله قرار گرفته‌اند.

در این حال دادستان عمومی و انقلاب تهران امروز شانزدهم اسفندماه همچنین مدعی شده که «پیگیری‌های گسترده امنیتی - قضایی» برای کشف «عاملان مسمومیت‌ها» ادامه دارد و «۲ شعبه ویژه» هم در دادسرای تهران برای «برخورد با دروغ‌پراکنی‌ها و ترویج شایعات بی‌اساس» تشکیل شده است.

این اظهارات مقام ارشد قضایی جمهوری اسلامی به رغم آن صورت می‌گیرد که تاکنون و پس از گذشت ماه‌ها از بروز حملات به مدارس و دانش‌آموزان و برخی خوابگاه‌های دانشجویی، هنوز هیچ یک از عاملان احتمالی دستگیر یا معرفی نشده‌اند اما چهره‌ها یا رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران پیگیری کننده موضوع مورد پیگرد قضایی یا بازداشت قرار گرفته‌اند.

سخنان اخیر پس از آن صورت می‌گیرد که چهاردهم اسفندماه نیز یک خبرنگار محلی و مدیر «وب‌سایت قم‌نیوز» به نام علی پورطباطبایی که این حمله‌ها را در شهر قم پیگیری می‌کرد، توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG