لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

نقض حکم اعدام دو تبعه افغانستان؛ زن فرانسوی شکایت از متجاوزان را پس گرفت


کاربران ایرانی نگران بودند تجاوز به زن فرانسوی باعث ایجاد ذهنیت منفی و کاهش ورود گردشگر خارجی به ایران شود
کاربران ایرانی نگران بودند تجاوز به زن فرانسوی باعث ایجاد ذهنیت منفی و کاهش ورود گردشگر خارجی به ایران شود

توریست زن فرانسوی که در تهران از سوی چهار تبعه کشور افغانستان مورد تجاوز قرار گرفته بود، از شکایت خود صرف‌نظر کرده است.

به گزارش روزنامه‌های ایران و جام‌جم، توریست زن فرانسوی از طریق سفارت فرانسه در تهران رضایت‌نامه خود را در اختیار وکیلش قرار داد تا در اختیار دستگاه قضایی ایران قرار بدهد.

از سوی دیگر دیوان عالی کشور نیز حکم اعدام صادر شده برای دو تن از متهمان را نقض کرده چرا که به اعتقاد این مرجع عالی قضایی، "حد شرعی" تجاوز رخ نداده و پرونده باید بار دیگر مورد رسیدگی قرار بگیرد.

در مورد این پرونده به نظر می‌رسد که زن فرانسوی به دلیل جلوگیری از اعدام متهمان رضایت داده است اما آن گونه که یک وکیل دادگستری به روزنامه جام جم گفته، حتی با وجود رضایت شاکی، اگر دادگاه بار دیگر وقوع تجاوز را مسلم بداند دوباره حکم اعدام صادر خواهد شد.

محمدرضا بندرچی، وکیل پایه یک دادگستری توضیح داده است: "جرایمی مانند تجاوز به عنف یک جنبه عمومی و یک جنبه خصوصی دارند، جنبه عمومی حق الناس است و جنبه عمومی این جرایم حق الله است. اگر تجاوز اثبات شود جنبه عمومی جرم که حق الله است اجرا می‌شود."

دادگاه اول با استناد به آزمایش DNA روی لباس‌های زن فرانسوی وقوع تجاوز را تایید کرده بود.

سرزنش قربانی برای اعتماد به مردان غریبه

این توریست فرانسوی که نامش فاش نشده، شهریور ماه سال گذشته از مرز زمینی ارمنستان وارد ایران شد و برای کوهنوردی به فرحزاد در شمال تهران آمد. طوفانی شدن هوا در آغاز شب باعث شد تا او دعوت یک سرایدار باغ را برای اقامت در باغی در آن منطقه بپذیرد.

در گزارش‌های رسانه‌ای به نقل از مقامات نیروی انتظامی آمده هنگامی که سبحان، سرایدار باغ برای کاری از باغ خارج شده بود و زن توریست خواب بود، چهار جوان افغان، دست و پای زن ۲۳ ساله را بسته و به او تجاوز می‌کنند.

سبحان در بازگشت متوجه موضوع شده و با موتورسیکلت زن را به شهر منتقل می‌کند تا بتواند شکایت کند.

زن فرانسوی پس از ثبت شکایت، پیگیری پرونده را به وکیلش سپرد و از ایران خارج شد.

این حادثه پس از رسانه‌ای شدن بازتاب زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت. برخی رسانه‌های اصولگرا مانند روزنامه جام جم، متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی زن فرانسوی را سرزنش کردند که چرا دعوت مرد غریبه را برای اقامت شبانه پذیرفته است.

این درحالی است که زن فرانسوی در همان ابتدا گفته بود اقامت نزد محلی‌ها برای کوهنوردان یک اقدام عادی است و او بارها میهمانی نزد روستاییان کوهستان‌های منطقه را تجربه کرده است.

تابعیت مرد افغان متهمان هم یکی از عوامل بحث برانگیز در میان کاربران ایرانی بود.

XS
SM
MD
LG