لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

جزئیات جدیدی از آزار جنسی دختر ۹ ساله توسط معلمش در زنجان


روزنامه مردم نو زنجان که نخستین بار از تجاوز معلم به دختر دانش‌آموز خبر داد
روزنامه مردم نو زنجان که نخستین بار از تجاوز معلم به دختر دانش‌آموز خبر داد

با وجود این که انتشار گزارش آزار جنسی یک دختر ۹ ساله از سوی معلمش در زنجان با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شده اما کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده که دادگاه برای معلم "قرار منع تعقیب" صادر کرده است، چون عمل "دخول" صورت نگرفته است.

روزنامه محلی "مردم نو" روز یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ماه خبر داد که ندا، دختر ۹ ساله ساکن روستای قره‌محمد از توابع خدابنده زنجان، توسط معلم مدرسه مدت‌ها مورد آزار جنسی قرار گرفته است. در نهایت این دختر در اسفند ماه سال گذشته موضوع را با خانواده درمیان می‌گذارد و با شکایت خانوادهمرد متهم به آزار جنسی دستگیر می‌شود.

این روزنامه همچنین گزارش داده بود که معلم متهم به آزار جنسی به "قید وثیقه" آزاد شده و با برگشت به روستا، خانواده شاکی را " مسخره می‌کند".

وبسایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز جمعه، ۱۷ اردیبهشت در گفت‌وگو با "یکی از بستگان ندا" جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر کرده و نوشته است که دادگاه با استناد به "بررسی‌های تخصصی" اعلام کرده چون "دخول" صورت نگرفته پس تجاوزی نشده و به همین دلیل برای معلم "قرار منع تعقیب" صادر کرد.

این عضو خانواده ندا همچنین گفته است: "دادگاه معلم را از زنای به عنف تبرئه کرد و تنها اتهام رابطه نامشروع را قبول کرده. این رای در دیوان عالی قابل تجدید نظر است اما سوال ما این است که آیا برای بچه ۹ساله اصلا می‌شود از جمله رابطه نامشروع استفاده کرد؟"

بحث اثبات "دخول" یعنی وارد شدن آلت تناسلی مرد در اندام جنسی زن و یا مقعد که شرط وقوع تجاوز در قوانین اسلامی است، به یکی از مشکلات رایج در موضوع کودک‌آزاری در ایران تبدیل شده. پیش از این نیز بارها آزارگران جنسی به دلیل عدم اثبات "دخول" از مجازات گریخته‌اند.

این در حالی است که مفهوم آزار جنسی بسیار گسترده‌تر از تجاوز است و به ویژه در مورد کودکان پیچیدگی‌ها و ظرایف زیادی دارد.

جدا از ضعف‌های قانونی موجود، یکی از بستگان دختر آزاردیده زنجانی می‌گوید که "فقیر" بودن خانواده او در مقابل "بانفوذ" بودن خانواده مرد آزارگر، باعث شده تا هیچ حمایتی از ندا صورت نگیرد: "دادگاه به حرف‌های ما توجه نکرد. اینجا منطقه محروم است. وضع مالی ما خوب نیست ولی معلم پولدار است. یکی از برادرانش رئیس بانک انصار خدابنده است و یکی دیگر سپاهی است. اینها حتی یک نفر را واسطه فرستادند که به ما گفت تا ۶۰ میلیون تومان پول می‌دهیم، ماشین می‌دهیم و تا آخر عمر از شما حمایت می‌کنیم، فقط رضایت بدهید. خب اگر معلم این کار را نکرده بود چرا این پیشنهادها را دادند؟‌ ما شاهد داریم."

به تازگی کاربران ایرانی همسو با یک موج جهانی تجربه مورد آزار جنسی قرار گرفتن خود را با هشتگ WhenIwas منتشر کردند که می‌تواند نشانه‌ای از رواج گسترده آزار جنسی کودکان در ایران باشد.

XS
SM
MD
LG